Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki hałas o śmietnik. Pojemniki w twoim ogrodzie: estetycznie i legalnie

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
Pojemniki na śmieci nie są najładniejsze, a latem wokół nich unosi się mało przyjemny zapach. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby zniknęły nam z oczu i nie szpeciły ogrodu. Jak to zrobić?

Z pojemnikami na śmieci i ich ustawieniem jest zawsze problem. Nie chcemy, żeby stały za blisko domu, bo... zapach. Za daleko też nie, bo trzeba worek tam jakoś donieść. A do tego jeszcze muszą być w miejscu, z którego łatwo się je wystawi do wywózki, i nie powinny też przeszkadzać sąsiadom. Ufff... to chyba wszystko. Jak osiągnąć kompromis?

Prawo ci powie
Przede wszystkim, jeśli chcecie wybudować wiatę czy altankę na pojemnik na śmieci, to musicie wiedzieć, że jest to dość mocno obwarowane przepisami prawnymi. Co prawda sama budowla nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia, ale już to, gdzie można ją postawić, jest jasno przez przepisy określone. Nie może się ona znajdować bliżej niż 2 m od granicy posesji sąsiada i 3 m od okien i drzwi domu. Tak jasno określone przepisy mają zapobiec sąsiedzkim waśniom. Istnieje też możliwość złożenia projektu zagospodarowania działki ze śmietnikiem tam, gdzie byście go chcieli mieć (np. przy płocie sąsiada). Jeśli urząd wyrazi na to zgodę, miejcie świadomość tego, że sąsiad będzie mógł z drugiej strony postawić swój śmietnik. Działa to w drugą stronę tak samo, jeśli sąsiad dostał zgodę na wybudowanie śmietnika tuż przy waszym ogrodzeniu, możecie śmiało postawić własny, po swojej stronie. Niestety, jeśli jego stoi przepisowo, szansy na zgodę nie macie żadnej.

Oj, dziś...
... i tu można wstawić dzień tygodnia, w jakim na waszej ulicy wywożone są odpadki. Ile razy zdarzyło wam się nie wystawić pojemników? Jest na to sposób: wystarczy że wiata na kosze na śmieci będzie miała od strony ulicy niedużą furtkę, taką, aby wywożący odpadki mogli łatwo zabrać pełny kosz i ponownie wstawić opróżniony. Możecie też, jeśli nie jesteście odgrodzeni od ulicy płotem, wstawiać kosze do specjalnych budek, które dodatkowo zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi czy nieproszonymi gośćmi jak koty i szczury. Wyglądają też o wiele estetyczniej niż same pojemniki.

Nie widać i nie czuć
Oprócz tego, że na śmietniki nie chcemy patrzeć, to też nie chcemy ich czuć. Chyba nie ma nic gorszego, niż delektowanie się zimną lemoniadą w upalny dzień na patio w oparach brzydkiego zapachu zgnilizny. Eksperci polecają odgrodzenie śmietników drzewkami, krzewami lub pergolami porośniętymi roślinami pnącymi. Nie tylko świetnie będą maskować, ale też zredukują wydostawanie się brzydkiego zapachu na ogród.

Sposób usytuowania śmietnika określa rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690 z 2002 r. ze zmianami).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto