Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wnioski o dodatek węglowy w Szczecinku. Można je już składać do MOPS-u [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Jesienią 2021 węgiel zalegał na składzie opału przy ulicy Wiśniowej w Szczecinku, a zainteresowanie nim malało z roku na rok
Jesienią 2021 węgiel zalegał na składzie opału przy ulicy Wiśniowej w Szczecinku, a zainteresowanie nim malało z roku na rok Rajmund Wełnic
Od dziś (17 sierpnia) w Szczecinku i innych gminach można składać już wnioski o dodatek węglowy. Właśnie ukazało się rozporządzenie z wzorem wniosku.

Ustawa o dodatku węglowym została podpisana przez prezydenta 11 sierpnia, a rozporządzenie wykonawcze z wzorem wniosku o wypłatę dodatku ukazało się w środę, 17 sierpnia. To oznacza, że posiadacze pieców na paliwo stałe mogą już składać wnioski. W Szczecinku – jak w większości gmin – można to zrobić w ośrodku pomocy społecznej.

CZYTAJ TEŻ:

W szczecineckim MOPS już od kilku dni urywały się telefony z zapytaniami, kiedy można będzie wystąpić o trzytysięczną dopłatę na zakup węgla – urzędnicy odpowiadali, że czekają o publikację rozporządzenia. Zainteresowanie jest ogromne. Wsparcie wynosi 3 tysiące złotych. Na dodatek węglowy na razie mogą liczyć tylko ogrzewający węglem (musi on stanowić minimum 85 procent zużywanego opału), brykietem lub pelletem.

Warunkiem otrzymania pomocy jest także zarejestrowanie źródła ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodajmy, że tylko w Szczecinku deklaracje do CEEB złożyło do połowy sierpnia 4160 gospodarstw domowych. Oczywiście, nie wszystkie kwalifikują się do otrzymania dodatku węglowego. Wnioski można składać do końca listopada.

Ogrzewający mieszkania innym paliwem mają także otrzymać wsparcie - rząd przyjął już projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, którym teraz zajmie się parlament. Będą dopłaty dla ogrzewających domy innymi surowcami niż węgiel tj. pelletem, drewnem, olejem opałowym czy gazem LPG. Mieszkania ogrzewane ciepłem systemowym, a więc z kotłowni, mają mieć niższe rachunki, bo podwyżki i maksymalne ceny zostaną ograniczone przez państwo (pomoc trafi do firm ciepłowniczych).

Na dziś gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ciepła jest węgiel, brykiet lub pellet ma prawo do jednorazowego świadczenia 3 tys. zł. Bez kryterium dochodowego, ale tylko na jedno gospodarstwo domowe związane z miejsce zamieszkania (a nie np. także na dom letniskowy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto