Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojsko w Szczecinku przed II wojną światową. Tak wyglądały koszary [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wojsko w rejonie dworca kolejowego
Wojsko w rejonie dworca kolejowego
Muzeum w Szczecinku dzieli się zdjęciami z kolekcji państwa Jakubców. Dziś absolutnie unikatowe zdjęcia jednostek Wehrmachtu stacjonujących w Szczecinku.

Wydatek 80 tysięcy złotych na około 1000 zdjęć dawnego Szczecinka był chyba największym w dziejach miejscowego muzeum. Tyle wyłożono na tworzoną przez kilkadziesiąt lat kolekcję pocztówek i zdjęć Beaty i Jacka Jakubców. Zbiór est w opracowaniu, ale szczecineccy muzealnicy już teraz udostępniają najciekawsze fotografie. I trzeba przyznać, że na widok niektórych dosłownie opada szczęka.

Do takich należy niewątpliwie seria zdjęć – choć w formie pocztówkowej – niemieckich jednostek wojskowych w przedwojennych koszarach przy ulicy Kościuszki i Myśliwskiej. Dlaczego przedwojennych? Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że po roku 1939 cenzura nie pozwoliłaby na tak swobodne wykonywanie zdjęć obiektów i oddziałów wojskowych, a już na pewno nie puszczanie ich w obieg.

Zdjęcia zostały też na pewno wykonane po roku 1935 – wtedy to bowiem Adolf Hitler przekształcił armię – Reichswehrę narzuconą Niemcom po przegranej I wojnie światowej – w Wehrmacht. Od tego też roku oficjalnym symbolem III Rzeszy stała flaga ze swastyką, także widoczna na zdjęciach z kolekcji państwa Jakubców. Seria zdjęć z uroczystości z udziałem wojska na rynku przed ratuszem, górną granicę przesuwa do roku 1937 – wtedy bowiem przeniesiono z placu do parku pomnik cesarza Wilhelma I. Słowem, swoisty fotoreportaż, powstał w czasie, gdy na wojnę się jeszcze nie zanosiło.

Na zdjęciach widzimy ujęcia z manewrów, ćwiczeń na placu koszarowym, defiladę, przemarsz ulicami ówczesnego Neustettin, uroczystości przed ratuszem. Wszystko w doskonałej jakości, kadry wręcz uderzają naturalizmem.
Bez wątpienia fotograf uwiecznił pododdziały 32. Dywizji Piechoty, stacjonujące w Szczecinku. Wcześniej w koszarach wniesionych u progu I wojny światowej stacjonował 4. pruski pułk piechoty przemianowany po powstaniu III Rzeszy, która przywróciła obowiązkową służbę wojskową na 94. pułk piechoty (94. Infanterie Regiment). Od października 1942 roku przemianowano go na 94. pułk grenadierów (94. Grenadier Regiment) wzmocniony o dodatkowe pododdziały. W nowych koszarach przy ulicy Słowiańskiej ulokowano dywizjon artylerii 32. DP.

Są także zdjęcia samych koszar i nieco fotografii wojska z czasów I wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto