Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagadkowe instalacje na szczecineckim Trzesiecku. Co to takiego? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak wygląda instalacja u wylotu Kanału Zachodniego
Tak wygląda instalacja u wylotu Kanału Zachodniego Radosław Wąs
U wylotu cieku Kanału Zachodniego do Trzesiecka w Szczecinku pojawiły się kamienne instalacje. W Światowym Dniu Wody (22 marca) warto poświecić im kilka słów.

Kanał Zachodni to niewielki ciek wodny wpadający do szczecineckiego jeziora Trzesieckiego na wysokości ulicy Derdowskiego. Niewielki, ale sprawiający wiele kłopotów, bo zbiera zanieczyszczenia i tzw. biogeny z dużej części miasta i ogródków działkowych zasilanych przez działkowców nawozami. Już jakiś czas temu miasto u jego wylotu zainstalowało boję z czujnikami rejestrującymi w czasie rzeczywistym różne parametry mające wpływ na jakość wody. To dostarczało informację o tym co wpływa do jeziora.

CZYTAJ TEŻ:

Teraz przyszła pora na instalację, która ma chronić Trzesiecko. Szczecinecki ratusz sfinansował tzw. naturalną strefę buforową w formie półkolistych struktur z gabionów wypełnionych tłuczniem dolomitowym, słomą i obsadzonymi roślinnością wynurzoną.

– W tym miejscu w strefie tej zostanie również zastosowane dawkowanie chlorku magnezu – mówi Radosław Wąs z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinka. - Strefa ta ma pełnić rolę „oczyszczalni hydrobotanicznej” i zatrzymać i odfiltrować z wody zanieczyszczenia, które dotychczas wpływały do jeziora zarówno te większe, takie jak plastik i inne odpady, ale również te niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia chemiczne, takie jak związki fosforu i azotu, a które są zbierane ze zlewni, czyli z terenu przez który płynie dopływ i mają ogromny wpływ na eutrofizację naszego zbiornika, czego wynikiem mogą być np. zakwity sinic. Jest to jeden z elementów działań związanych z rewitalizacją jeziora Trzesiecko prowadzonych przez miasto Szczecinek.

Wkrótce podobna strefa ma się pojawić na drugim krańcu jeziora, u wylotu Lipowego Potoku na wysokości Świątek. A także tablice informujące, jakie jest zadanie tych instalacji.

Wszystko to 22 marca w Światowym Dniu Wody, który ustanowiono w celu uświadomienia znaczenia zasobów wody na naszej planecie, ograniczonych i niestety coraz bardziej narażonych na zgubne skutki cywilizacji.
Trzesiecko to typowe jezioro miejskie, gdzie trafiają zanieczyszczenia z ulic, choć mocno ograniczone siecią podczyszczaczy. Oprócz tego w zlewni jeziora są tereny rolnicze i stąd spływają resztki nawozów. Internetowe raporty kąpieliskowe Głównego Inspektora Sanitarnego w tej materii nie pozostawiają wątpliwości - Jakość wody po ostatnim sezonie kąpielowym – niedostateczna – czytamy. - Jakość wody za lata 2016-2019 - niedostateczna. Stan ekologiczny potencjał słaby (IV klasa).

To, że nie jest z tym najlepiej wiemy od dawna – bez zabiegów aeracji, gdzie dodaje się związki chemiczne wytrącające z wody fosfor. Opada on na dno i nie jest już pożywką dla glonów sinic. Glony, a raczej toksyny wydzielane przez nie, to plaga Trzesiecka, która przed laty doprowadzała do zakwitów wody w postaci obrzydliwych zielonych kożuchów sinic i zakazów kąpieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto