Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapisy na jubileuszowy bieg Osińskiego w Szczecinku. Zostało niewiele miejsc

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
A tu ostatni, jak na razie, bieg Osińskiego w roku 2023 - start młodzieży
A tu ostatni, jak na razie, bieg Osińskiego w roku 2023 - start młodzieży Rajmund Wełnic
28 kwietnia ulicami Szczecinka przebiegną uczestnicy jubileuszowego 40. Biegu Memoriału im. Winanda Osińskiego, sztandarowej imprezy sportowej miasta. Można się już zapisywać, choć miejsc (2 kwietnia) zostało niewiele.

W niedzielę, 28 kwietnia, Szczecinek ponownie stanie się areną zmagań biegaczy z całego kraju. Wszystko w ramach 40. Memoriału im. Winanda Osińskiego, pierwszego olimpijczyka województwa koszalińskiego, który wystartował w maratonie na igrzyskach w Helsinkach w roku 1952. Tradycyjnie rozpocznie się wszystko od zawodów młodzieżowych, by płynnie przejść do głównego punktu programu, czyli 10-kilometrowego biegu ulicami miasta.

Uroczyste otwarcie zawodów zaplanowano na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Czesława Lisa o godzinie 8:55. Chwilę później rozpoczną się biegi młodzieżowe w różnych kategoriach wiekowych, które w południe zwieńczy bieg rodziców z dziećmi z rocznika 2017 i młodszymi. Szczegółowy harmonogram wraz z godzinami startów znaleźć można na oficjalnej stronie biegu: www.bieg.szczecinek.pl. Zapisy na to wydarzenie prowadzone są już teraz w biurze OSiR i będą trwały także w dniu biegu. Uczestnicy biegu głównego muszą mieć ukończone 16 lat (niepełnoletni pisemną zgodę opiekuna prawnego). Opłata startowa wynosi 80 zł, dla rejestracji dokonanych po 8 kwietnia drożeje do 100 zł. Nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii kobiet i mężczyzn wynosi 1,5 tys. zł, za drugie tysiąc zł i za trzecie 800 zł.

Uwaga, obowiązuje limit uczestników - 500, który - jak właśnie poinformował OSIR - powoli się wyczerpuje. Do osiągnięcia limitu 500 uczestników pozostało 105 miejsc - piszą 2 kwietnia.

Bieg główny wystartuje o godzinie 13 w bezpośrednim sąsiedztwie SP - 1 na ulicy Piłsudskiego. W porównaniu do ubiegłego roku trasa pozostaje bez zmian – ulice Warcisława IV, Wyszyńskiego, Bartoszewskiego, Bohaterów Warszawy, Kościuszki, Jasna, Ordona i Mickiewicza. Meta na stadionie przy ulicy Piłsudskiego. Już teraz sygnalizujemy utrudnienia w ruchu drogowym, dla którego w godzinach od 8:45 do 15 zamknięte będą wspomniane ulice i ich najbliższe otoczenie.

Z okazji jubileuszu nie wypada wspomnieć o historii samego biegu, zwłaszcza, że chronologia trochę się nie zgadza. Ale po kolei... Protoplastą dzisiejszego biegu memoriałowego były I Ogólnopolskie Biegi Przełajowe Kolejarzy, które odbyły się 24 kwietnia 1982 roku. Ich organizatorem był Międzyzakładowy Kolejowy Klub Sportowy Darzbór, a pomysłodawcą jego ówczesny prezes, nieżyjący już Kazimierz Margol. Imprezę połączono z I Ogólnopolskim Biegiem Przełajowym o puchar Winanda Osińskiego, jako że obchodzono wówczas Dni Olimpijczyka, a Osiński był pierwszym olimpijczykiem z Koszalińskiego. Co ciekawe, organizatorzy długo byli przekonani, że maratończyk już nie żyje, bo wyjechał dawno temu ze Szczecinka. Dopiero w latach 90. okazało się, że żyje i jako leśnik emeryt żyje w Sławkach w Mazowieckiem. Zaproszono go nawet na jeden z biegów i dopiero po śmierci w roku 2006 nadano rangę memoriału. W latach 1990-91 impreza na krótko „wyemigrowała” jako cross do Białogardu. Przerwa była także w roku 2020 z uwagi na ograniczenia pandemiczne. Stąd dopiero teraz 40. edycja biegu w Szczecinku.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto