Zlot KrAZ-ów w Bornem Sulinowie. Legenda na kołach powraca [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Dwa KrAZ-y z kolekcji muzeum w Bornem Sulinowie
Dwa KrAZ-y z kolekcji muzeum w Bornem Sulinowie Muzeum Militarnej Historii Bornego Sulinowa
Zlot słynnych ciężarówek KrAZ odbędzie się podczas zimowej Lewizny w Bornem Sulinowie już na początku lutego.

To – po letnim Dniu Czołgisty - najnowsza inicjatywa twórców Muzeum Militarnej Historii Bornego Sulinowa. Tym razem w środku zimy, a dokładnie od piątku do niedzieli (3-5 lutego) podczas Lewizny, czyli zlotu miłośników wojskowości. To spotkanie wszystkich chętnych właścicieli ciężarówek KrAZ, kiedyś radzieckich, od ponad 30 lat ukraińskich. Dziś fabryka w Krzemieńczuku, obok ciężarówek, produkuje wozy opancerzone Spartan i Shrek One, które dobrze służą ukraińskim żołnierzom walczącym z rosyjską agresją.

- Do organizacji tego wydarzenia zaprosiliśmy wielu fascynatów, a zarazem użytkowników i specjalistów, którzy niejedno przeżyli z legendarnym KrAZem – informują organizatorzy. - Swoją obecność zapowiedziało wielu fascynatów nie tylko popularnemu modelu 255 czy 260, ale zapowiadają się wywrotki prosto z kopalni piasku, wersję skrzyniowe itp. Każdy zna markę KrAz, rozmawiając z kimkolwiek o tym pojeździe są wzdychania, gestykulacja, marzenia o jego poprowadzeniu, dużo osób łapie się za głowę o ilości paliwa jakie spala i różne inne historie które pobudzają wyobraźnię. To będzie pierwsza taka okazja, aby oficjalnie w Polsce pokazać szerszej publiczności te piękne pojazdy ukraińskiej produkcji. Do organizacji tego wydarzenia zaprosiliśmy wielu fascynatów, a zarazem użytkowników i specjalistów, którzy niejedno przeżyli z legendarnym KrAZ-em.

Dodajmy, że borneńskie muzeum ma w swojej kolekcji cztery pojazdy tej marki – to najbardziej model KrAZ 255 B1 (konstrukcja rodem z lat. 60. o ładowności 7,5 tony i prędkości maksymalnej 71 km/h, pali 42 litry ropy na 100 km) Łaptiojnikiem. I nowszy, bo z lat 70. KraZ 260, który zadowala się „tylko” 34 litrami oleju napędowego na setkę.

- Spodziewamy się około 20 pasjonatów tej marki z całej Polski, nie tylko wojskowych KrAZ-ów, ale i cywilnych wożących np. do dziś piasek w kopalni kruszyw –

mówi Kamil Bartoszek z borneńskiego Muzeum.

- Chcemy przy okazji obalić mit, że KrAZ to pojazd rosyjski.

W programie zlotu pokazy sprawności ukraińskich ciężarówek (i innych pojazdów, bo na Lewiznę przyjadą inne wozy militarne) na tankodromie i w terenie dawnego poligonu. - Będą inne atrakcje: w sobotę (4 lutego) parada ulicami Bornego, prezentacja naszego nowego nabytku, czyli zestawu do przewożenia czołgów czy rozkładanie 20-metrowego mostu mobilnego na podwoziu czołgowym – dodaje Kamil Bartoszek. - A wieczorem, o godzinie 19 zapraszamy na potańcówkę w hali wystawowej muzeum.

Nazwa KrAZ pochodzi od transkrypcji nazwy fabryki Kremienczuckij Awtomobilnij Zawod w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim w centralnej Ukrainie, czyli Krzemienieńczucki Zakład Samochodowy. To duma – kiedyś sowieckiego, a potem ukraińskiego przemysłu – produkująca od lat 50. po przeniesieniu fabryki z Jarosławia, różnego rodzaju ciężarówki (wcześniej samoloty i... kombajny). Głównie na potrzeby wojska, ale nie tylko, bo do końca istnienia ZSRR fabryka dostarczyła setki tysięcy ciężarówek dla przemysłu i na eksport. Także do Polski i również do Ludowego Wojska Polskiego.

Pojazdy wyróżniały się – oprócz ogromnego apetytu na paliwo – świetnymi właściwościami jezdnymi i terenowymi, za które odpowiadał trzyosiowy układ jezdny ma napędem na każdą oś. Ich zadaniem było zapewnienie logistyki armii, która opierała się w sowieckiej taktyce na liniach kolejowych, ale bezpośrednie dostarczenie zaopatrzenia walczącym wojskiem (i samego wojska) spoczywało – i spoczywa, co widać podczas wojny na Ukrainie – na transporcie kołowym. KrAZy i sowieckie Ziły oraz Urale stanowiły większość taboru armii sowieckiej. Fabryka działa do dziś, jako Awto KrAZ, produkując różnego rodzaju ciężarówki (nawet dla armii USA) i pojazdy opancerzone.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie