MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejem – miejsce narodzin Jezusa. Gdzie leży, co oznacza, jak tam obchodzi się Boże Narodzenie? Czy święta zostały odwołane?

Emil Hoff
Emil Hoff
Trwająca wojna Izraela z Palestyną oznacza, że Boże Narodzenie w Betlejem, miejscu narodzin Jezusa, będzie w tym roku wyglądało inaczej niż zwykle. Co się zmieni? Dlaczego sytuacja w Betlejem jest tak skomplikowana? Jakie niezwykłe miejsca związane z historią chrześcijaństwa można tam zobaczyć? Przekonajcie się w naszym krótkim informatorze: Betlejem na święta 2023.
Trwająca wojna Izraela z Palestyną oznacza, że Boże Narodzenie w Betlejem, miejscu narodzin Jezusa, będzie w tym roku wyglądało inaczej niż zwykle. Co się zmieni? Dlaczego sytuacja w Betlejem jest tak skomplikowana? Jakie niezwykłe miejsca związane z historią chrześcijaństwa można tam zobaczyć? Przekonajcie się w naszym krótkim informatorze: Betlejem na święta 2023. Andy Berg, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Tegoroczne Boże Narodzenie w Betlejem, miejscu narodzin Jezusa Chrystusa, będzie miało bardzo odmienny charakter. Przywódcy lokalnych kościołów odwołali huczne obchody świąt z powodu wojny Izraela z Palestyną, ponadto w miasteczku stanęła kontrowersyjna szopka, która wielu może się nie spodobać. Skąd tyle problemów w Betlejem? Gdzie dokładnie leży to miasteczko, co oznacza dla chrześcijan i jakie niezwykłe miejsca związane z Bożym Narodzeniem można tam zobaczyć? Przekonajcie się w naszym krótkim przewodniku po Betlejem na święta 2023.

Spis treści

Gdzie leży Betlejem? Wcale nie w Izraelu!

Betlejem, miasteczko, w którym według Ewangelii urodził się Jezus, leży niecałe 10 km od centrum Jerozolimy. Tak blisko, a jednak tak daleko! Mimo niewielkiej odległości od Jerozolimy, Betlejem nie należy do Izraela, lecz do Palestyny – znajduje się na tzw. Zachodnim Brzegu Jordanu.

Betlejem – mapa:

Terytoria te są w większości de facto okupowane przez Izrael, dlatego mieszkańcy Betlejem doświadczają uścisku z obu stron: podejrzliwe siły Izraela utrzymują tu surowy porządek, a jednocześnie radykalny Hamas otwarcie dąży do stworzenia w Palestynie państwa islamskiego, w najlepszym razie niechętnego chrześcijanom.

Mimo trudnej sytuacji politycznej jeszcze do zeszłego roku obchody Bożego Narodzenia w Betlejem zawsze były huczne i radosne, z wielkimi choinkami na Placu Narodzenia, żywą szopką na Placu Żłobu i tysiącami pielgrzymów, przybywających z całego świata, by spędzić święta w Bazylice Narodzenia Pańskiego.

Uliczka w Starym Mieście w Betlejem
Turyści w Betlejem mogą podziwiać mnóstwo zabytków, w tym urokliwe zakątki Starego Miasta. Aida Odeh, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Boże Narodzenie w Betlejem było uroczystością nie tylko religijną, ale i świecką. Obchody stanowiły dla Palestyńczyków szansę pokazania się światu z dobrej strony, nie mówiąc o potężnym zastrzyku finansów, jaki wiązał się z napływem pielgrzymów i turystów.

W tym roku jednak święta w Betlejem mają wyglądać zupełnie inaczej. Co się zmieni?

Widok na cmentarz i okoliczne wzgórza w Betlejem
Okolica Betlejem jest wyjątkowo malownicza. Andy Berg, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: W Watykanie stanęły bożonarodzeniowe dekoracje. Tę wspaniałą tradycję zawdzięczamy Polakowi

Boże Narodzenie w Betlejem odwołane. Kontrowersyjna szopka może was zaszokować

Przywódcy kościołów chrześcijańskich w Betlejem zapowiedzieli, że w tym roku obchody Bożego Narodzenia będą miały w miasteczku zupełnie innych charakter. Duże uroczystości zostały odwołane, nie będzie też rozświetlonych choinek ani koncertów. Duch Świąt ma się wyrażać tylko w mszach i modlitwach.

Odwołanie hucznych obchodów Bożego Narodzenia w Betlejem wiąże się oczywiście z wojną, jaka wybuchła między Izraelem i Palestyną po zamachach z 7 października 2023. Zachodni Brzeg jest częścią tego samego państwa, do którego należy Strefa Gazy (oddalona o ok. 50 km od Betlejem). Mieszkańcy Betlejem solidaryzują się z cywilami i niewinnymi ofiarami ataków Izraela na Strefę Gazy, podobnie jak z ofiarami zamachów Hamasu na izraelskich cywilów.

Być może najbardziej przejmujący wyraz tej solidarności dali betlejemscy luteranie, którzy w swoim kościele zbudowali szopkę bożonarodzeniową nawiązującą do obecnej sytuacji w Palestynie. Szopka składa się z gruzów domów, pośród których leży dzieciątko Jezus, owinięte w kefiję – tradycyjną chustę noszoną przez Palestyńczyków.

– Gdyby Jezus miał urodzić się w Betlejem dziś, przyszedłby na świat wśród gruzów – tłumaczy ideę nietypowej szopki pastor Munther Isaac.

Ponura szopka to dobry wyraz nastrojów panujących obecnie w Betlejem. W przeciwieństwie do poprzednich lat, obecnie do miasteczka przybywa bardzo niewielu zagranicznych gości.

Wojna nigdy nie sprzyja turystyce, a skomplikowana sytuacja w Betlejem sprawia, że trudno tu poczuć ducha jakichkolwiek świąt. Lokalne hotele, restauracje i sklepy z pamiątkami świecą pustkami, co wróży bardzo źle gospodarce całej okolicy, opartej w ok. 90 proc. na turystyce, głównie pielgrzymkowej.

Obchody Bożego Narodzenia w Betlejem, 2006
W 2023 r. huczne obchody Bożego Narodzenia w Betlejem zostały odwołane. To cios dla gospodarki miasteczka, opierającej się na turystyce pielgrzymkowej.

Na zdjęciu: obchody Bożego Narodzenia na Placu Żłobu w Betlejem, 2006 r. Na licencji CC BY 3.0. Footballkickit at English Wikipedia, CC BY 3.0

Co oznacza Betlejem? Boże Narodzenie w miejscu narodzin Boga

Nazwa Betlejem wywodzi się wprost od hebrajskich słów Bet Lechem, oznaczających Dom Chleba. Dla chrześcijan, uznających Jezusa z Nazaretu za Chleb Życia, nazwa jest w dużej mierze odpowiednia. Właśnie w tym miasteczku według Ewangelii Mateusza i Łukasza urodził się Chrystus. Stało się to właściwie przypadkiem, bo Jego rodzina mieszkała na stale w Nazarecie, a do Betlejem przybyła, by wziąć udział w spisie ludności (rodzina Józefa wywodziła się z tych okolic).

Bazylika Narodzenia Pańskiego i inne niezwykłe miejsca w Betlejem

W ciągu ponad 2 tys. lat historii chrześcijaństwa wszystkie miejsca związane w jakikolwiek sposób z życiem Jezusa zostały zidentyfikowane (czasem raczej umownie) i zamienione w sanktuaria. Nie inaczej jest z Betlejem, pośrodku którego wznosi się dziś imponująca Bazylika Narodzenia Pańskiego z IV w., jeden z najstarszych na świecie nieprzerwanie funkcjonujących kościołów chrześcijańskich.

Plac Narodzenia przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego w Betlejem
Głównym kościołem w Betlejem jest Bazylika Narodzenia Pańskiego, którą opiekują się mnisi greccy i ormiańscy. Kyrylo Neiezhmakov, iStock / Getty Images Plus
Joe Biden zwiedza Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, 2022
Betlejem przyciąga co roku rzesze pielgrzymów, także bardzo znanych. W 2023 r. obchody mają jednak być o wiele skromniejsze. Na zdjęciu: prezydent USA Joe Biden zwiedza Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, 2022. The White House, C0

Pod Bazyliką leży Grota Narodzenia, czyli dokładne miejsce, w którym według tradycji urodził się Jezus (starożytne judejskie żłoby czy stajnie miały raczej formę grot lub rozpadlin w skałach, a nie drewnianych konstrukcji, jakie znamy z polskich wsi). Grota jest dziś bogato zdobiona, a nad samym miejscem narodzin stoi prawosławny ołtarz.

Ołtarz prawosławny nad miejscem narodzin Jezusa
Grota Narodzenia to miejsce, w którym według tradycji Maria powiła Jezusa. Dale_Stagg, iStock / Getty Images Plus

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem na mapie:

Do innych ważnych miejsc w Betlejem należą np. Grota Mleczna (tutaj według tradycji Święta Rodzina miała przygotowywać się do wyruszenia do Egiptu; sproszkowany tuf z Groty Mlecznej był w średniowieczu uznawany za cenną relikwię), tzw. Studnia Dawida oraz grób Racheli.

Nastrojowe podziemia Groty Mlecznej w Betlejem
W Grocie Mlecznej Św. Rodzina szykowała się do podróży do Egiptu. Tuf z tego miejsca był cenną relikwią. ShevchenkoAndrey, iStock / Getty Images Plus

Zapraszamy do obejrzenia vloga z podróży do Betlejem:

Źródła: CNN, New Arab, Enjoy Bethlehem, Reuters

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Betlejem – miejsce narodzin Jezusa. Gdzie leży, co oznacza, jak tam obchodzi się Boże Narodzenie? Czy święta zostały odwołane? - Strona Podróży

Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto