Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre wieści dla uczniów ze Szczecinka. Wracają zajęcia pozalekcyjne

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Dzięki m.in. zajęciom szkolnych chórów możliwe było zorganizowanie wielkiego koncertu z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę
Dzięki m.in. zajęciom szkolnych chórów możliwe było zorganizowanie wielkiego koncertu z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę Rajmund Wełnic
Po feriach do szczecineckich szkół wracają zajęcia pozalekcyjne zawieszone pod koniec zeszłego roku.

Wszystkie zajęcia pozalekcyjne w szkołach podstawowych i wygaszanych – ale jeszcze działających – gimnazjach w Szczecinku zawieszono z początkiem listopada zeszłego roku. W kasie miasta zabrakło pieniędzy, bo zmieniło się rozporządzenie ministra edukacji narodowej (o nim jeszcze za chwilę), które szeroko otworzyło furtkę do tzw. pomocy psychologiczno-pedagogicznej (PPP), czyli szeroko pojętych zajęć pozalekcyjnych. W tej formule mieściło się wiele – od indywidualnych zajęć pływackich i sportowych, poprzez chór, po wszelakie kółka zainteresowań, ale też zajęcia kompensacyjno-wyrównawcze dla mających problemy z nauką

Nie poszły jednak za tym większe pieniądze z budżetu państwa. W Szczecinku pod koniec roku trzeba było więc znaleźć dodatkowe pieniądze, a i tak w listopadzie zajęcia zawieszono.

Część nauczycieli prowadziła je co prawda jeszcze jakiś czas za darmo nie chcąc, aby ucierpiały dzieci, ale w nieskończoność to trwać nie mogło. Zajęcia początkowo miały – wraz z nowym budżetem i zwiększoną w końcu subwencją – wrócić do planów z początkiem roku 2019, wrócą zaraz po feriach zimowych (te skończyły się w piątek, 8 lutego).

- W 2018 roku miasto wyasygnowało ze swojego budżetu na zajęcia dodatkowe, wynikające PPP, ponad 464 tys. zł – mówi Tomasz Czuk, szef szczecineckiej oświaty. - W ministerialnym projekcie metryczki na rok 2019 przewidziano na ten cel pieniądze po raz pierwszy, w naszym przypadku daje to wstępnie około 430 tys. zł. To poniekąd odpowiedź na postulaty samorządowców, którzy mówili, że za ministerialnym rozporządzeniem nakładającym nowe obowiązki nie poszły żadne środki.

430 tysięcy złotych to wstępne dane, ostateczną wysokość subwencji oświatowej Szczecinek pozna w marcu.
Czy to wystarczy? Trudno powiedzieć. - Zajęcia PPP organizowane w trybie ciągłym i nie sposób już teraz przewidzieć ile będzie dodatkowych zgłoszeń, zwłaszcza, że teraz jest z 13 instytucji, które mogą wnioskować o te zajęcia, a my musimy je zorganizować – Tomasz Czuk mówi, że może to zrobić nawet sam rodzic. I nie chodzi tu tylko o tzw. zajęcia wyrównawczo-kompensacyjne dla słabszych uczniów, ale też te wynikające z terapii pedagogicznej czy dla zdolnej młodzieży.

Tak czy inaczej szkoły szykują się do wznowienia zajęć pozalekcyjnych. – W pierwszym, góra drugim tygodniu po feriach je uruchamiany – mówi Krystyna Dianow, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. Nie kryje, że to wyczekiwana przez rodziców chwila, która pozwoli nie tylko pracować dodatkowo z dziećmi mającymi problemy, ale także doskonalić talenty zdolnych uczniów.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto