Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieje aikido w Szczecinku. To już blisko pół wieku... Trudno uwierzyć [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pokazy aikido na szczecineckim stadionie, koniec lat 80. XX wieku
Pokazy aikido na szczecineckim stadionie, koniec lat 80. XX wieku Władysław Król
Szczecinecka sekcja aikido, japońskiej sztuki walki, jest jedną z najstarszych w kraju. Powstała w roku 1977 i przez te lata na trwałe wpisała się w sportowy krajobraz Szczecinka.

Sekcja aikido w Szczecinku była chyba pierwszą dalekowschodnią sztuką walki w mieście, a na pewno jest najdłużej działającą bez przerwy. Choć przechodziła różne koleje losu, a treningi odbywały się w różnych miejsca. Szczecineccy aikidowcy działali i pod skrzydłami związku zawodowego policjantów, i jako samodzielny klub czy stowarzyszenie.

CZYTAJ TEŻ:

Wszystko zaczęło się w roku 1977. Miłośnicy tej sztuki walki byli jedynymi z pierwszych w Polsce. Szczecinek gościł na obozach szkoleniowych zagranicznych mistrzów, a w Bornem Sulinowie były organizowane zgrupowania i zloty aikido, a najlepsi wyjeżdżali do mistrzów w Europie i Japonii. Obecnie Stowarzyszenie Aikido „Matsunai” zaprasza na swoje zajęcia w Szczecinku i Bornem Sulinowie.

Sercem i duszą aikido w Szczecinku jest Ryszard Leśniewicz, który działał w sekcji od samego niemal początku. Wraz z nimi Piotr Szpiec, Dariusz Samborski, Mirosław Pater czy młodsze pokolenie – Robert Zagorowski czy Janusz Zawistowski.

O aikido mówi się czasami – sztuka walki bez walki. Współczesne aikido (AI – miłość, KI – moc, DO – droga, sposób życia) powstało na początku XX wieku w Japonii. Korzeniami jednak ta japońska sztuka walki tkwi w zamierzchłych dziejach. Już w starożytności Arjowie (Indoeuropejczyczy) uprawiali sztuki walki, które przetrwały w Indiach jako joga dynamiczna. Elementy systemu szkolenia aryjskich wojowników przejęli z kolei Chińczycy w swoim Wu Shu. W IV wieku naszej ery mistrz Akayama przeniósł umiejętności podpatrzone w Chinach do Japonii i stworzył Ju – jutsu, zwanego Daito. W IX wieku książę Teijun udoskonalił i skodyfikował sztukę Daito aiki ju – jutsu, od którego pochodzi współczesne aikido. Późniejsze losy zasad i technik Aiki związane były nierozerwalnie z historią kraju Wschodzącego Słońca. Dla dzisiejszego aikido najważniejsza jest osoba sensei Morihei Ueshiby (1883 – 1969), ucznia Sokaku Takedy. Ueshiba zebrał techniki starych mistrzów, dodał elementy innych szkół walki i własne. Celem odtworzonego aikido nie jest zniszczenie przeciwnika, ale zrozumienie i posuwanie życia do przodu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto