Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosowanie w powiecie szczecineckim trwa. Oto frekwencja z godziny 12 [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
W komisji w szkole muzycznej po Mszy Świętej tworzyły się kolejki do urn wyborczych
W komisji w szkole muzycznej po Mszy Świętej tworzyły się kolejki do urn wyborczych Rajmund Wełnic
Podajemy najświeższe dane o frekwencji wyborczej w wyborach samorządowych w gminach powiatu szczecineckiego w południe - ze Szczecinka, gminy wiejskiej Szczecinek, Barwic, Bornego Sulinowa, Grzmiącej i Białego Boru.

W niedzielę (7 kwietnia) odbywają się - także w Szczecinku i pozostałych gminach powiatu szczecineckiego - wybory samorządowe. Jak nas poinformowała starszy aspirant Anna Matys, rzeczniczka prasowa komendy policji w Szczecinku, wybory - poza jednym incydentem - przebiegają spokojnie. - Pod jeden z kościołów podjechał mężczyzna samochodem oklejonym materiałami wyborczymi, został ukarany mandatem karnym - mówi.

Państwowa Komisja Wyborcza podała właśnie dane o frekwencji wyborczej na godzinę 12. Średnia dla całej Polski wyniosła 16,52 procent uprawnionych. W Szczecinku głosowało do południa 15,99 uprawnionych. W Barwicach - 16,21 procent. W Grzmiącej - 14,25 procent. W Białym Borze - 18,67 procent . W Bornem Sulinowie - 17,49 procent. W gminie wiejskiej Szczecinek - 15,15 procent.

To wyraźnie mniej niż pół roku temu podczas wyborów parlamentarnych. Wtedy np. do południa w samym Szczecinku głosowało już ponad 24 procent uprawnionych. Wtedy jednak zanotowano najwyższą frekwencję wyborczą w III Rzeczpospolitej.

Przypominamy, że wybory samorządowe - po wydłużeniu kadencji - odbywają się co 5 lat. W niedzielę (7 kwietnia) wybieramy radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Głosowanie odbywa się najczęściej w tych samych lokalach, w jakich odbywały się wybory parlamentarne czy prezydenckie, ale dokładne informacje znajdziemy na obwieszczeniach. Lokale wyborcze są czynne od godziny 7 do 21.

Jak głosować, aby nasz głos był ważny? Trzymajmy się podstawowej zasady, aby na każdej karcie do głosowania znak X postawić tylko w jednej kratce przy nazwisku naszego kandydata. A kart otrzymamy cztery - te z różowym tłem służą do głosowania na wójta czy burmistrza, z szarym na radnych gminnych, z żółtym na powiatowych i z niebieskim na radnych wojewódzkich.

W powiecie szczecineckim w gminie Grzmiąca będzie sytuacja, że na urząd wójta kandyduje tylko jedna osoba. Tam znak X można postawić czy jest się za jego wyborem czy przeciw (kandydat musi uzyskać ponad połowę głosów na "tak").

Co jeszcze? W gminach do 20 tysięcy mieszkańców (a więc w powiecie szczecineckim wszędzie poza samym Szczecinkiem) radnych gminnych wyłoni się w wyborach większościowych w okręgach jednomandatowych. W mieście głosować się będzie na listy stawiając znak X przy nazwisku kandydata wskazując go jako osobę do objęcia mandatu (te zaś dzieli się dopiero po obliczeniu ile mandatów przypadnie danej liście w konkretnym okręgu - tych w Szczecinku są cztery).

Gdyby żaden kandydat na burmistrza lub wójta nie uzyskał ponad 50 procent ważnych głosów to 21 kwietnia odbędzie się II tura z udziałem dwójki najlepszych.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto