Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło Białego Boru staną 42 wiatraki. To już pewne. Gdzie i kiedy? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zdjęcia ze spotkania inwestora z mieszkańcami Świereszczewa w roku 2014, inwestycja budziła wówczas protesty oraz współczesna budowa koło Barwic
Zdjęcia ze spotkania inwestora z mieszkańcami Świereszczewa w roku 2014, inwestycja budziła wówczas protesty oraz współczesna budowa koło Barwic Rajmund Wełnic
Gigantyczna – 42 elektrownie - farma wiatrowa wyrośnie w gminie Biały Bór. Hiszpański inwestor wygrał aukcję na sprzedaż prądu do sieci energetycznej.

Urząd Regulacji Energetyki rozstrzygnął akcję na sprzedaż prądu przez producentów energii ze źródeł odnawialnych. Wśród 101 zaakceptowanych projektów jest także ten z gminy Biały Bór.

- To najważniejsza od 10 lat informacja dla gminy – cieszy się burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski przypominając, że przygotowania do inwestycji trwały od kilkunastu lat. Wszystko – łącznie z pozwoleniami na budowę – było gotowe już kilka lat temu, ale inwestycja spółki Farma Wiatrowa Biały Bór, nie mogła ruszyć. Bo inwestor nie wygrał aukcji na sprzedaż energii. Nie mając zapewnionego zbytu trudno było zdobyć finansowanie.

A inwestycja jest gigantyczna. To aż 42 wiatraki w pasie przylegającym do miejscowości: Stępień, Świerszczewo, Drzonowo, Przybrda, Biała, Biskupice koło Białego Boru. Koszt? Bliźniacza inwestycja realizowana obecnie w gminie Barwice (14 siłowni) pochłonie 41,5 mln zł, tu więc mówimy o wydatku rzędu stu kilkudziesięciu milionów złotych.

- Mam informację, że budowa rozpocznie się wczesną wiosną 2020 roku, powinna pójść szybko – mówi Paweł Mikołajewski, który liczy już także na wpływy do gminnej kasy. Mówi się o 2-3 milionach złotych z tytułu podatku od nieruchomości.

Przypomnijmy, że inwestorem jest firma z hiszpańskim kapitałem, spółka Ibereolica, Jak twierdzi burmistrz za takie pieniądze można realizować różne marzenia mieszkańców, dla Białego Boru to potężny zastrzyk gotówki. – Będziemy mieli pieniądze na remonty dróg itp. – cieszy się.

Z inwestorem podpisano też dodatkowe porozumienie na tzw. inwestycje kompensacyjne . Najważniejszy zapis mówi o tym, że inwestor sfinansuje prace o wartości 3 mln złotych na rzecz mieszkańców sześciu miejscowości sąsiadujących z wiatrakami. Z ankiety jaką przeprowadzono wynika, że najważniejsze dla nich jest ocieplenie budynków wielorodzinnych, remont dróg i chodników, place zabaw, boiska. – Mamy umowę i będę egzekwował jej zapisy – mówi Paweł Mikołajewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto