Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Las do góry nogami, czyli koło Szczecinka poznawali sekrety nietoperzy [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 16 lat
Nie wplątują się we włosy, nie piją ludzkiej krwi (a już na pewno nie w naszej szerokości geograficznej). Szczecineccy leśnicy na koniec wakacji przybliżyli sekrety latających ssaków, czyli nietoperzy.

To już drugie spotkanie "Las do góry nogami" zorganizowane przez leśników z Nadleśnictwa Szczecinek w szkółce Gałowo. Dlaczego "do góry nogami"? Bo nietoperze śpią w tej pozycji. Było niecodzienne, bliskie obcowanie z fascynującymi zwierzętami, jakimi są nietoperze, jedyne latające aktywnie ssaki.

Spanie do góry nogami jeden z mitów, akurat prawdziwy, w odróżnieniu od tego, jakoby nietoperze wplątywały się ze włosy. Nie piją też ludzkiej krwi. - Na świecie są trzy gatunki, które żywią się krwią zwierząt, ale nie występują u nas - mówił Wojciech Olma, który wprowadził uczestników spotkania. - Nie piją też krwi jak filmowe wampiry wysysając ja z ofiary, a robią rankę na ciele krowy lub świni i spijają cieknącą stróżkę.

Wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce są owadożerne. Choć na świecie istnieją nietoperze odżywiające się owocami, nektarem, pyłkiem, rybami, drobnymi ssakami i - jak wspomnieliśmy - krwią.

Chriopterolodzy, czyli naukowcy badający życie nietoperzy, rozstawili specjalną siatkę do ich bezpiecznego odłowu – jej oka są tak małe, że czuły zmysł detekcji nietoperzy myli je z pajęczą siecią. W ciągu kilkunastu minut złowiły się w nią dwa nietoperze. Pan Wojciech delikatnie wyciągnął je z siatki i zademonstrował wszystkim z bliska. Można było zobaczyć m.in. przekształcone w skrzydło kończyny przednie, które pozwalają nietoperzom wznieść się w powietrze i przemieszczać się nawet na dalekie odległości. Nazwa nauki (po łacinie chiroptera znaczy rękoskrzydły) też obrazowo wyjaśnia, czym wyróżniają się latające ssaki. Zwierzaki po pokazie bezpiecznie wróciły do lasu.

Nietoperze posługują się echolokacja – co prawda nie są ślepe ale ich głównym narzędziem do orientacji w przestrzeni są dźwięki odbite od elementów otoczenia. Nietoperze żyją długo, znane są przypadki osobników które przeżyły ponad 30 lat. Żaden mały ssak tyle nie żyje. Zimą zapadają w hibernację szukając chłodnych, spokojnych i ciemnych miejsc. Warto również wiedzieć że wszystkie krajowe gatunki nietoperzy – jest ich blisko 30 - oraz ich miejsca bytowania są objęte ochroną prawną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto