Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka na rowerze lub w kajaku w gminie Borne Sulinowo [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Przez ten post na Piławie można teraz przejechać rowerem
Przez ten post na Piławie można teraz przejechać rowerem Rajmund Wełnic
Pierwszy dzień maja zapowiada się fantastycznie – świeci Słońce, temperatura w ciągu dnia sięgnie 17 stopni. Warto się ruszyć w plener na kajaki lub rower w gminie Borne Sulinowo.

Na przełomie roku oddano do użytku kajakową infrastrukturę nad jeziorem Pile w Bornem Sulinowie i nad rzeką Piławą. Dwie przystanie zlokalizowane są w Liszkowie na rzece Piławie, na której organizuje się tysiące spływów kajakowych, i w Bornem Sulinowie, nad jeziorem Pile. W Bornem Sulinowie zdemontowany został istniejący pomost (tzw. „duży pomost”), w miejsce którego wybudowano nowy, rekreacyjno-cumowniczy. Bardzo ciekawymi elementami tej inwestycji są hangar do przechowywania kajaków (na około 40 kajaków) i budynek zaplecza przystani kajakowej, w którym znajdą się m.in. pomieszczania higieniczno–sanitarne (natryski, WC). Budynek usytuowany został na terenie istniejącego w Bornem Sulinowie pola biwakowego. W pobliżu nie zabrakło obiektów małej architektury typu: altany, ławostoły, stojaki rowerowe, drewniane leżaki, tablice informacyjne.

CZYTAJ TEŻ:

Natomiast na działkach w pobliżu Liszkowa wybudowany został pomost rekreacyjno–cumowniczy. Na pomoście powstała altanka. Na szlaku kajakowym rzeką Piławą pojawiły się oznakowania wodne i tablice informacyjne.
Szlak kajakowy Piławą należy do najpiękniejszych – i najbardziej obleganych - w regionie. Zaczyna się na jeziorze Pile, potem rzeką przechodzi malowniczymi terenami – pod nieczynnym mostem kolejowym, przez poniemiecką zaporę będącą częścią umocnień Wału Pomorskiego czy piękne Zalewy Nadarzyckie aż do miejscowości Szwecja.
Jeżeli ktoś woli wyprawę na rowerach to polecamy nową ścieżkę rowerową z Łubowa do Bornego Sulinowa. To część rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich. Ścieżka co prawda nadal formalnie jest w budowie, ale najbardziej malowniczy odcinek dawnym nasypem kolejowym od Łubowa do Bornego jest przejezdny. Łącznie z odrestaurowanym mostem nad rzeką Piławą.

Odcinek pomiędzy Rakowem a Łubowem został poprowadzony po drodze powiatowej i oznakowany. Pierwszy odcinek inwestycyjny znajduje się z Łubowie, gdzie przebudowany na ciąg pieszo-rowerowy jest istniejący 300-metrowy chodnik. Natomiast zaraz za przejazdem kolejowym powstał 1,1-kilometrowy odcinek o nawierzchni bitumicznej. Częściowo biegnie po istniejącej drodze gruntowej wzdłuż torów kolejowych, a dalej po nieczynnym nasypie kolejowym.

Dalej, na długości 8,1 km droga dla rowerów ma nawierzchnię bitumiczną. To właśnie w ciągu tego odcinka, który nadal biegnie po nasypie, znajduje się most kolejowy o długości 21 metrów. Obiekt wyniesiony jest około 10 m nad rzeką. Konstrukcję stanowią dwa nitowane stalowe dźwigary. Ostatni odcinek do oznakowania to przejście drogi rowerowej przez Borne Sulinowo.

Tory rozebrano w jakiś czas po wyjeździe z Bornego wojsk rosyjskich w roku 1992. Dawne torowisko coraz bardziej wtapiało się w przyrodę, ale jeszcze dziś bez trudu odnajdziemy jego ślad, choć las wrócił na swój miejsce. Pozostał także most kolejowy przez rzekę Piławę. Trudno sobie wyobrazić bardziej urokliwy zakątek trasy rowerowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto