MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mandat radnego ze Szczecinka do wygaszenia? Wybory do powtórki? Jest protest wyborczy

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 7 lat
Oficjalny protest po wyborach samorządowych w Szczecinku. Komitet Jerzego Hardie-Dougalsa kwestionuje prawidłowość wyboru radnego Macieja Makselona z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o miejsce jego zamieszkania.

Adam Mrówka, pełnomocnik komitetu wyborczego Jerzego Hardie-Douglasa, kandydata na burmistrza Szczecinka, w środę (17 kwietnia) za pośrednictwem Sądu Rejonowego w Szczecinku złożył w środę (17 kwietnia) protest wyborczy do Sądu Okręgowego w Koszalinie. Chodzi o to czy wybór na radnego-elekta miejskiego Macieja Makselona z ramienia Koalicji Obywatelskiej odbył się zgodnie z prawem – czy miał on prawo wybieralności. Przepisy kodeksy wyborczego stanowią bowiem, że radny danej gminy musi być jej mieszkańcem. I liczy się tu fakt faktycznego zamieszkiwania, a nie tylko meldunek.

Tymczasem komitet Jerzego Hardie-Douglasa powziął informację, że Maciej Makselon ma dom w ościennej gminie, tam mieszka z całą rodziną, a w Szczecinku jedynie jest zameldowany. Z drugiej strony tu pracuje – jako wiceburmistrz Szczecinka - także jego żona jest zatrudniona w tym mieście, w Szczecinku uczą się jego dzieci i tu znajduje się tzw. centrum życiowe. W rozmowie z nami Maciej Makselon powiedział: - Odniosę się do tej sprawy w pełni na inauguracyjnej sesji Rady Miasta.

Maciej Makselon to obecny zastępca burmistrza Szczecinka Daniela Raka, który wciąż walczy z Jerzym Hardie-Douglasem o to stanowisko w II turze wyborów burmistrzowskich (ta odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia). W 21-osobowej Radzie Miasta na tę chwilę KO ma 10 radnych, komitet Jerzego Hardie-Dougalsa 6, Porozumienie Samorządowe trzy, a Przyjazny Szczecinek i Razem dla Szczecinka po jednym. Sytuacja jest więc zagmatwana, żadne ugrupowanie nie ma bowiem większości.

Złożeniu protestu towarzyszyła konferencja prasowa komitetu wyborczego Jerzego Hardie-Douglasa, który poinformował także, że złożone zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę sporządzającą listę wyborczą. Wybory samorządowe to ma być święto demokracji, a nie święto kombinatorów – mówił kandydat na burmistrza. - Osoby sporządzające listę KO doskonale wiedzieli, że Maciej Makselon nie jest mieszkańcem Szczecinka, a Radacza. I powinni się z tego wytłumaczyć, a jeżeli zostanie im udowodniona wina to powinny ponieść tego konsekwencje.

Co teraz? Sąd ma 30 dni na rozpatrzenie protestu, choć jest to termin instrukcyjny i sąd nie jest zobowiązany go dotrzymać. Ale z uwagi na materię – wszak kadencja nowego samorządu zaczyna się z początkiem maja – należy się spodziewać szybkich decyzji. Od postanowienia sądu przysługuje odwołanie do sądu apelacyjnego, który ma także 30 dni na rozstrzygnięcie sprawy.

Sędziowie będą teraz musieli ustalić fakty, gdzie faktycznie zamieszkuje kandydat. Oraz czy może to być podstawą o stwierdzenia nieważności wyboru radnego (wtedy za Macieja Makselona wejdzie kolejny z listy Szymon Kiedel). A być może także unieważnienia i powtórzenia wyborów w całym okręgu nr 3 do szczecineckiej Rady Miasta i ich powtórzenia. Sąd musi rozważyć, jaki bowiem ewentualny brak prawa wybieralności miał wpływ na wynik wyborów w tym okręgu, bo zapewne głosy by się inaczej rozłożyły. Przypomnijmy, że na Macieja Makelona głosowało 333 osób z 1025, jakie padły na KO w tym okręgu. Po dwa mandaty zdobyła w nim KO i komitet JHD oraz jeden Przyjazny Szczecinek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto