Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzyni fechtunku ze Szczecinka. Nie miała łatwego życia [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Aniela Sosnowska swoje ostatnie występy podsumowała na spotkaniu z dziennikarzami
Aniela Sosnowska swoje ostatnie występy podsumowała na spotkaniu z dziennikarzami archiwum
Aniela Sosnowska, trenerka szermierki ze Szczecinka, została mistrzynią i wicemistrzynią Europy weteranów.

Panią Anielę Sosnowską do Szczecinka zaproszono przed ponad dekadą, aby od zera stworzyła podwaliny klubu szermierczego. Do dziś szkoli młodych szermierzy w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego Siódemka, a Szczecinek dzięki niej zaistniał na mapie tej dyscypliny w Polsce. Co roku też organizuje prestiżowy turniej szermierczy im. Adama Papee.

Trenerka sama nie schodzi z planszy szermierczej i odnotowuje liczne sukcesy. Wywalczyła mistrzostwo Polski, a wkrótce potem złoty medal w szpadzie oraz wicemistrzostwo i srebrny medal w szabli na Europejskich Igrzyskach Weteranów w Turynie. W czasie tych igrzysk polscy szermierze zdobyli aż 38 medali. Nasza kadra przywiozła z Włoch 10 złotych, 11 srebrnych i 17 brązowych medali.

Dzięki wsparciu Kronospanu Aniela Sosnowska wzięła także udział, jako członek reprezentacji polskich weteranów szermierki, w Mistrzostwach Świata Weteranów w Kairze, walcząc w gronie kilkudziesięciu najlepszych zawodników z całego świata. Tu awansowała do miejsca 16.

Zdaniem pani Anieli nawet po siedemdziesiątce można osiągać wspaniałe sukcesy, trzeba tylko chcieć. Nie siedzieć w kapciach przed telewizorem, lecz mieć pasję i ją realizować, pomimo upływającego czasu i przeciwności, jakie niesie los. - Sport, a szczególnie tak szlachetna dyscyplina, jak szermierka, hartuje ducha i pomaga przezwyciężać wiele wyboistych życiowych dróg – mówi.

A tych jej nie brakowało – wychowanka domów dziecka potrzebowała czegoś, co pozwoliłoby uwierzyć w siebie i wytyczyć drogę, której będzie się trzymać. Tym „czymś” stała się szermierka, która tak zafascynowała panią Anielę, że oddała jej cały swój czas i energię. Drugą pasją stało się malarstwo, dzięki któremu odzyskuje równowagę po wielkiej stracie – pożegnaniu jedynego syna, który zginął w wypadku.

Jako młoda dziewczyna dzięki osiąganym sukcesom dostała się do reprezentacji Polski w szermierce i wciąż, mimo upływu lat, udowadnia, że jeszcze nie powiedziała dość. Nadal godnie reprezentuje zarówno swojego sponsora – Kronospan, jak i Szczecinek na najwyższych miejscach podium, zdobywając kolejne medale.
Złota medalistka dwa razy w tygodniu prowadzi zajęcia w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Jasnej w Szczecinku. Szermierka to sport walki, w którym wyróżnia się trzy konkurencje: floret, szablę i szpadę. Dyscypliną olimpijską dla mężczyzn szermierka stała się w roku 1896, zaś dla kobiet dopiero w 1924 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto