Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piłeś i prowadziłeś auto? Stracisz samochód. Szczecinecka policja będzie zajmować auta

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Państwo zaostrza walkę z pijanymi kierowcami
Państwo zaostrza walkę z pijanymi kierowcami Krzysztof Kapica Polskapress
Za trzy miesiące za jazdę po pijanemu – oprócz ryzyka poważnych problemów prawnych – będzie można stracić samochód.

Zmiana przepisów pozwoli na konfiskatę aut pijanych kierowców od 14 marca. Policja – także w Szczecinku – przygotowuje się na wdrożenie nowych zasad. Nowe przepisy stanowią, że policja dokona zajęcia auta na maksymalnie 7 dni, a w tym czasie prokurator wyda postanowienie o zabezpieczeniu pojazdu, następnie sąd – tu już nie ma terminów na wydanie wyroku – orzeknie o przepadku na Skarb Państwa. I (po uprawomocnieniu się wyroku) auto zostanie sprzedane na licytacji.

O skali problemu nie trzeba nikogo przekonywać, nadal wielu Polaków siada za kierownicą na „podwójnym gazie”. Jak informuje biuro prasowe zachodniopomorskiej policji, w roku 2023 drogówka w naszym regionie zatrzymała 4263 kierujących pod wpływem alkoholu (3344 w stanie nietrzeźwości i 919 w stanie po użyciu alkoholu – wynik od 0,2 do 0,5 promila). Nie ma danych, ilu z nich miało ponad 1,5 promila alkoholu (taki wynik pozwalać będzie na konfiskatę pojazdu). Co ciekawe, w zeszłym roku zanotowano znaczący spadek liczby ujawnionych pijanych kierowców. I to aż o ponad 20 procent - w roku 2022 policjanci na Pomorzu Zachodnim zatrzymali 5335 kierujących pod wpływem alkoholu (4281 w stanie nietrzeźwości i 1054 w stanie po użyciu alkoholu).

Co będzie się działo ze skonfiskowanymi pojazdami? Kto je – i na jakich zasadach – będzie sprzedawał? - Na dziś w ogóle nie ma tematu licytacji skonfiskowanych samochodów, komornicy na tę chwilę tym zajmować się nie będą, aczkolwiek nie wykluczam, że ukaże się jeszcze jeszcze jakieś rozporządzenie wykonawcze i jednak to my będziemy te licytacje prowadzić – szczecinecki komornik Krzysztof Wisłocki podejrzewa, że w przeciwnym razie będzie to w gestii administracji skarbowej.

Potwierdza to Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie: - W tym wypadku nie są konieczne dodatkowe rozporządzenia, urzędy skarbowe już teraz zajmują się sprzedażą mienia przejętego na Skarb Państwa w wyniku postępowania karnego - mówi. - Są trzy możliwości: możemy je sprzedać na licytacji, przekazać np. organizacji pożytku publicznego lub gdy w grę wchodzi np. szybko psująca się żywność stwierdzić jej przepadek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto