Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla uchodźców w powiecie szczecineckim. Ważne ustalenia [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Konferencja w szczecineckim starostwie z udziałem poseł Małgorzaty Golińskiej i starosty Krzysztofa Lisa
Konferencja w szczecineckim starostwie z udziałem poseł Małgorzaty Golińskiej i starosty Krzysztofa Lisa
Koordynacja i uporządkowanie – to teraz najważniejsze w pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Mówią o tym jednym głosem szczecineccy samorządowcy i politycy.

W szczecineckim starostwie odbyła się konferencja starosty Krzysztofa Lisa i minister Małgorzaty Golińskiej. - Tylko koordynacja działań oraz współpraca administracji rządowej z samorządami i mieszkańcami może przełożyć się na organizację wielowymiarowej pomocy niesionej wojennym uchodźcom z Ukrainy – podkreślali politycy.

Polacy ruszyli bowiem spontanicznie z pomocą dla Ukraińców uciekających przed wojną już od pierwszych chwil. Nadal będzie ona potrzeba, do Polski przyjechało już bowiem kilkaset tysięcy uchodźców. I na pewno będzie ich więcej, zapewne zostaną u nas na długo i wsparcie musi być długofalowe.

O ważnych formalnościach mówił wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas przypominając, że każdy uchodźca powinien mieć zaświadczenie o przekroczeniu granicy (ewentualnie oświadczenie). – Chodzi o to, aby pomoc trafiała do nich, a nie do osób, które w Polsce są już od dłuższego czasu – mówił. Każdy uchodźca powinien być także zarejestrowany w punkcie recepcyjnym uruchomionym przez wojewodę – w naszym regionie takowy działa w Szczecinie przy Alei Piastów 40.

Dodajmy, że starosta Zespół Szybkiego Wsparcia Uchodźców z Ukrainy. Powiat Szczecinecki zgłosił wojewodzie zachodniopomorskiemu trzy miejsca, w których mogą być lokowani uchodźcy: schronisko młodzieżowe (dawny internat szkół medycznych) – 100 miejsc, ośrodek szkoleniowy przy DPS w Bornem Sulinowie – 40 miejsc, oraz rezerwowe obiekty na 40 miejsc w dawnym internacie szkół budowlanych przy ul. Artyleryjskiej.

Powiat Szczecinecki będzie współpracował z różnymi podmiotami i jednostkami, które zaoferowały swoją pomoc. Otwarty na przyjęcie ukraińskich dzieci są rodzinne domy dziecka oraz szczecinecki dom dziecka. Osoby starsze znajdą schronienie w berneńskim DPS, osobom potrzebującym rehabilitacji neurologicznej wsparcia udzieli SM w Bornem Sulinowie.

Niebawem zostanie uruchomiona zbiórka najważniejszych materiałów pomocowych tj. karimaty, koce, pościel, zabawki, odzież (nowa) oraz długoterminowa żywność. Jej organizacją zajmie się Zakład Obsługi Nieruchomości. Powstanie również specjalne konto „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”. Doktor Michał Wruk z Regionalnego Centrum Nefrologii zadeklarował pomoc w dializowaniu pewnej liczby uchodźców jeśli pojawi się taka konieczność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto