Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje książka o słynnym szczecineckim artyście. Apel o informacje

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wiesław Adamski z rzeźbą orła, jaki zawisł na ścianie Sądu Rejonowego w Szczecinku
Wiesław Adamski z rzeźbą orła, jaki zawisł na ścianie Sądu Rejonowego w Szczecinku Rajmund Wełnic
Powstanie książka o Wiesławie Adamskim, nieżyjącym już szczecineckim rzeźbiarzu. Siostrzenica artysty prosi o informacje o życiu i twórczości wuja.

Agnieszka Thomassen, siostrzenica i spadkobierczyni spuścizny zmarłego w 2017 roku znanego szczecineckiego rzeźbiarza Wiesława Adamskiego, za naszym pośrednictwem zwróciła się za apelem do mieszkańców miasta. Pani Agnieszka zbiera wszelkie informacje o życiu i dokonaniach artysty. Znajdą się one w książce biograficznej poświęconej Wiesławowi Adamskiemu. Wszelkie informacje o Wiesławie Adamskim proszę kierować na adres e-mail: [email protected]

Siostrzenica doprowadziła już do czasowej wystawy prac rzeźbiarza w szczecineckim muzeum (choć stałej ekspozycji nie udało się utworzyć) czy jego upamiętnienia stosowną tablicą na rodzinnym domu. Teraz pojawił się po pomysł napisania książki.

Dzieła Wiesława Adamskiego mieszkańcy Szczecinka mijają codziennie. To m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego, tablica na pomniku zdobywców Wału Pomorskiego i na ratuszu z okazji 700-lecia miasta, poidełka na deptaku, zdobienia Dużej Poczty czy orzeł z gmachu sądu. Jest i Obywatel Włapko, rzeźba stojąca na prywatnej posesji. Najbardziej znany jest jednak chyba pomnik ziemniaka w podkoszalińskim Biesiekierzu. Wiele prac rzeźbiarza jest w prywatnych kolekcjach muzeach, także zagranicznych. - Musimy zacząć przypominać sobie o sztuce, która została zapomniana – mówiła nam swego czasu Agnieszka Thomassen.

Wiesław Adamski (1947-2017) ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Szczecinie oraz studia na wydziale rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Niedługo przed śmiercią zamknął swoją pracownię rzeźbiarską przy ulicy Pileckiego (dawna Boh. Stalingradu), w której przez lata tworzył, co też – jak się okazało – było sygnałem do odejścia z tego świata. Specjalizował się w małych formach rzeźbiarskich, medalierstwie kowalstwie artystycznym. Prace Wiesława Adamskiego były wystawiane m.in. w Helsinkach, Połtawie, Berlinie, Madrycie, Waszyngtonie i Paryżu. Znajdują się w galerii Erazma w Rotterdamie, Galerii Sztuki w Rawennie, w muzeum Szczecinka w niemieckim miasteczku Eutin, a także w Muzeum Narodowym w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto