Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa drogi Szczecinek - Gałowo. Jest problem z finansowaniem [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Prace ma skrzyżowaniu w Gałowie
Prace ma skrzyżowaniu w Gałowie Rajmund Wełnic
Budowa nowej drogi ze Szczecina do Gałowa jest na ukończeniu, tymczasem los milionowej dotacji, jaką leśnicy mieli wspomóc te zadanie zawisł na włosku.

To jedna z ważniejszych inwestycji drogowych powiatu szczecineckiego na przełomie roku – kończy się remont odcinka drogi powiatowej ze szczecineckiej dzielnicy Bugno do Gałowa. To 2,5 kilometra ważnego połączenia w kierunku na Spore. Przebudowa drogi do Gałowa kosztować ma 2,492 miliona złotych, a wykonuje ją firma Pol-dróg Gdańsk, która wygrała przetarg.

Montaż finansowy jego zdania miał wyglądać wyjątkowo korzystnie dla powiatu. Starostwo otrzymało bowiem na ten cel dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 1,064 mln zł. Nadleśnictwo Szczecinek dołożyć miało do inwestycji 1,048 mln zł.

Miało, bo pojawił się problem. Zgodnie z umową inwestycja miała być ukończona w roku 2023, ale prace jeszcze trwają, a mamy już luty. - Końcówka roku była wyjątkowo niekorzystna z uwagi najpierw na wyjątkowo silne mrozy już w listopadzie, a potem silne deszcze, które uniemożliwiały prace drogowe – starosta szczecinecki Krzysztof Lis mówi, że z wykonawcą podpisano aneks przedłużający termin do końca lutego.

Samorząd negocjował co prawda z Lasami Państwowymi możliwość wypłaty dotacji mimo przekroczenia terminu jako tzw. zobowiązania niewygasające. - Generalna Dyrekcja LP była skłonna zapłacić około 350 tys. zł za roboty wykonane do końca zeszłego roku, Nadleśnictwo, które było strona umowy raczej nie i ostatecznie wywiedziało nam umowę z sugestią, że możemy ponownie złożyć wniosek o dofinansowanie – Krzysztof Lis mówi, że powiat już wystąpił z wnioskiem o 1,2 mln zł dotacji.

Czy Lasy dołożą w tej sytuacji do zadania? Na razie nie wiadomo. Na razie więc starostwo będzie musiało około 1,4 mln zł, a więc ponad miliona więcej niż planowano, wyłożyć z własnego budżet licząc, że leśnicy jednak przychylą się do ponownego wniosku samorządu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto