MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecinek dokupi udziały w MPGO w Wardyniu? Trwają rozmowy

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Widok na zakład przetwarzania odpadów w Wardyniu
Widok na zakład przetwarzania odpadów w Wardyniu MPGO Wardyń
Szczecinek chce odkupić od Mirosławca jego udziały w Międzygminnym Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym.

Informację o takich planach przekazał na niedawnej sesji Rady Miasta burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. Jak powiedział, Mirosławiec chce sprzedać swoje 100 udziałów w MPGO w Wardyniu koło Połczyna-Zdroju. Przypomnijmy, że jego udziałowcem – wraz z 11 innymi gminami – jest i Szczecinek, a śmieci z miasta trafiają do tamtejszego zakładu gospodarki odpadami. Udziały – jak zapewnia burmistrz – wzmocnią pozycję Szczecinka na walnym zgromadzeniu spółki, nie trafią też na wolny rynek, a cena udziałów będzie niewysoka.

Mirosławiec już o jakiegoś czasu swoje śmieci wozi na inne składowisko, więc jeszcze w zeszłej kadencji tamtejsza rada gminy zgodziła się na zbycie udziałów w wardyńskiej spółce. Na dziś Szczecinek ma 185 udziałów na 1348 w MPGO, gdyby dokupił setkę gminy Mirosławiec stanie się największym udziałowcem. Jeżeli Szczecinek i Mirosławiec wszystko między sobą uzgodnią, zgodę na transakcję musi jeszcze wydać zgromadzenie wspólników.

Przypomnijmy, że MPGO tworzy aż 12 samorządów z regionu. Spółka powstała w roku 2004. Od trzech lat kierują nią pochodzący ze Szczecinka Radosław Żmuda-Trzebiatowski, były prezes PGK Szczecinek. W roku 2007 Zakład Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym był gotowy. Stopniowo do MPGO dołączały kolejne gminy. Kluczowe dla losów firmy było ujęcie Wardynia Górnego na mapie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, jako Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, tzw. RIPOK-ów, w zachodniopomorskim. W swoich założeniach RIPOK miał mieć moce pozwalające przyjąć i przetworzyć odpady z terenu zamieszkałego przez przynajmniej 120 tysięcy osób. Kolejna ważna data i moment to rok 2011, gdy weszła w życie nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zwana potocznie „śmieciową rewolucją”. Najistotniejsza zmiana to wprowadzenie zasady, że właścicielem wszelkich odpadów z terenu gminy stał się samorząd i to on organizuje ich odbiór i przetwarzanie obciążając mieszkańców opłatą.
Atutem spółki jest położenie – Wardyń Górny położony jest w środku obszaru tworzonego przez udziałowców, choć akurat Szczecinek ma ponad 50 kilometrów. MPGO przyjmuje zmieszane odpady komunalne do przetworzenia mechaniczno-biologicznego, odpady surowcowe zbierane selektywnie kierowanych do sortowni w celu ich doczyszczenia i przygotowania do odzysku i recyklingu, odpady zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii, świetlówek i odpadów wielkogabarytowych, odbiera i transportuje odpady specjalistycznym sprzętem. W regionalnej kompostowni odpadów zielonych i innych bioodpadów przyjmuje odpady biodegradowalne zbierane selektywnie, gdzie są one poddawane są procesom recyklingu organicznego. Firma składuje także na składowisku odpady inne niż niebezpieczne i obojętne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto