Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudne warunki w polskich górach. Komunikaty parków narodowych nie pozostawiają wątpliwości

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Niektóre górskie szlaki, ze względu na panujące warunki, zostały zamknięte.
Niektóre górskie szlaki, ze względu na panujące warunki, zostały zamknięte. Marcin Oliva Soto / Polska Press / Archiwum
Zima w górach potrafi być bardzo zdradliwa. Amatorzy emocjonujących wypraw na zaśnieżone szczyty w niektórych miejscach Polski muszą obejść się smakiem, bowiem warunki nie sprzyjają turystyce. Zapoznajcie się z najnowszymi komunikatami zlokalizowanych w górach krajowych parków narodowych – gdzie sytuacja jest najbardziej niebezpieczna?

Spis treści

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzańskie szlaki są oblodzone, utrudnieniem jest także leżący na trasach mokry i przepadający śnieg. Tylko bardzo doświadczeni taternicy poradzą sobie w takich warunkach – turyści powinni unikać górskich wypraw w tym okresie.

W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk występuje silne oblodzenie i jest bardzo ślisko, szczególnie na stromszych podejściach, m.in. skróty na szlaku do Morskiego Oka oraz zejście nad staw. W takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność, a raczki i kijki mogą okazać się niezbędne. Na niżej położonych szlakach turystycznych i narciarskich wystają kamienie i zjazd na nartach jest niemożliwy, m.in. z Nosalowej Przełęczy czy z Rusinowej Polany na Zazadnią – informuje TPN.

Pracownicy parku przypominają o obowiązującym w Tatrach zagrożeniu lawinowym i przestrzegają także przed wchodzeniem na zamarznięte powierzchnie stawów tatrzańskich. Warstwa lodu jest bardzo cienka i może pęknąć pod ciężarem.

Zamknięte szlaki

  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz (od 1 grudnia do 15 maja)
  • Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka (od 1 grudnia do 15 maja)
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko (od 1 grudnia do 15 maja)
  • Słowacja: zamknięte szlaki powyżej schronisk (od 1 listopada do 31 maja)
  • Jaskinia Mroźna (od 1 listopada do 26 kwietnia)

Bieszczadzki Park Narodowy

Niełatwe warunki panują także w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Niektóre odcinki szlaków pokryte są warstwą śniegu o grubości od 40 cm do 150 cm.

Prosimy o rozwagę przy planowaniu wędrówki, a w szczególności odradzamy wędrówki od Przełęczy pod Tarnicą w kierunku Przełęczy Goprowskiej i dalej w kierunku Krzemienia i Halicza z uwagi na nieprzetarty szlak. Dodatkowo prosimy o zwrócenie uwagi na duży nawis znajdujący się pod Tarniczką w rejonie niebieskiego szlaku schodzącego z Przełęczy Pod Tarnicą na Przełęcz Goprowską. Omijajcie to miejsce w miarę możliwości – czytamy w komunikacie Bieszczadzkiego PN.

Problemem w Bieszczadach są także oblodzone i nieodśnieżone parkingi. Pracownicy parku zalecają poruszanie się po nich np. w raczkach.

Pieniński Park Narodowy

Trasy turystyczne w Pienińskim Parku Narodowym są zabłocone i oblodzone, a ze ścian skalnych mogą spadać kamienie, co znacząco utrudnia wędrówki. Do końca marca 2024 roku niemożliwe jest także skorzystanie ze spływu przełomem Dunajca.

Warunki do uprawiania turystyki miejscami utrudnione. Szlaki miejscami śliskie - zabłocone i oblodzone. Doradza się używanie przyrządów asekuracyjnych typu raczki, kije trekkingowe. Uwaga na spadające konary i gałęzie – czytamy na stronie internetowej Pienińskiego PN.

Karkonoski Park Narodowy

Aby bezpiecznie poruszać się po szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego zaleca się korzystanie z raczków i kijków trekkingowych – trasy są oblodzone, występuje także bardzo silny wiatr. Karkonoska grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomina także, że w górach tych – a szczególnie na stromych stokach – obowiązuje zagrożenie lawinowe.

Zamknięte szlaki

  • szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki
  • szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (obejście szlakiem niebieskim do Spalonej Strażnicy i dalej głównym grzbietem Karkonoszy do Drogi Rataja),
  • szlak niebieski Droga Jubileuszowa od Zakosów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym ze Śnieżki,
  • szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia (obejście prowadzi od Domku Myśliwskiego do schroniska Strzecha Akademicka),
  • szlak zielony ścieżka nad reglami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem (obejście prowadzi szlakiem niebieskim)
  • szlak żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym,
  • szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy (obejście poprowadzone szlakiem czarnym do schroniska na Szrenicy i dalej do szlaku czerwonego),
  • szlak czerwony od Śnieżnych Kotłów do Obniżenia pod Śmielcem (obejście poprowadzone południowymi stokami Wielkiego Szyszaka, po stronie czeskiej),
  • szlak czerwony nad krawędzią Kotła Małego Stawu (obejście poprowadzone wzdłuż tyczek).

Park Narodowy Gór Stołowych

W związku z zakończeniem sezonu turystycznego w Parku Narodowym Gór Stołowych, turyści mogą bezpłatnie i na własną odpowiedzialność korzystać ze szlaków na Szczelińcu Wielkim i w labiryncie Błędnych Skał (trasa zimowa prowadzi przez Afrykę). Przed każdym wyjściem w góry, a także w trakcie wędrówki, należy śledzić na bieżąco komunikaty pogodowe.

Babiogórski Park Narodowy

W Babiogórskim Parku Narodowym od 27 listopada zamknięty jest szlak Perć Akademicka na odcinku Markowe Szczawiny – Diablak.

Wszystkich wybierających się na Babią Górę prosimy o zachowanie ostrożności na szlakach – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie Babiogórskiego PN.

Gorczański Park Narodowy

Wybierając się w Gorce warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, którego częścią powinny być raczki i kijki trekkingowe, przydatne podczas wędrówek po częściowo oblodzonych szlakach. Silny wiatr może łamać gałęzie (a nawet powalać drzewa) – niezbędne jest zachowanie wzmożonej ostrożności.

Wybierając się na gorczańskie szlaki należy pamiętać, że zmierzch zapada dość szybko, należy również dobrze przygotować się kondycyjnie i zadbać o prowiant. Planując trasę sprawdźmy warunki na szlakach i prognozy pogody, a także poinformujmy inne osoby o planowanej trasie wycieczki – apelują pracownicy Gorczańskiego PN.

Magurski Park Narodowy oraz Świętokrzyski Park Narodowy nie informują o występujących utrudnieniach.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Trudne warunki w polskich górach. Komunikaty parków narodowych nie pozostawiają wątpliwości - Strona Podróży

Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto