Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023 w Szczecinku i powiecie. Kto powalczy o miejsce w Sejmie? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Obecni szczecineccy posłowie - Małgorzata Golińska, Radosław Lubczyk (w środku) i Jerzy Hardie-Douglas
Obecni szczecineccy posłowie - Małgorzata Golińska, Radosław Lubczyk (w środku) i Jerzy Hardie-Douglas Rajmund Wełnic
15 października to najszybszy możliwy termin wyborów do Sejmu i Senatu, więc i kampania wyborcza będzie dość krótka, za to intensywna. Sprawdzamy, jacy kandydaci ze Szczecinka i okolic będą walczyć o mandaty parlamentarzystów.

W mijającej kadencji parlamentu niespełna 40-tysięczny Szczecinek miał – to ewenement w skali kraju – aż trzech posłów. Miasto reprezentują Małgorzata Golińska (Prawo i Sprawiedliwość), Jerzy Hardie-Douglas (Platforma Obywatelska) i Radosław Lubczyk (Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska). Powtórzenie tego wyniku nie będzie łatwe, co nie znaczy, że niemożliwe. Oto nasze ustalenia, być może jeszcze niedokładne, bo nie wszystkie ugrupowania odsłoniły już karty.

Jedno wiadomo na pewno – o reelekcję nie będzie się ubiegał były burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. - Już jakiś dwa temu zapowiedziałem kolegom, że nie będę kandydował w nadchodzących wyborach – mówi. - Mam dość Sejmu i jestem rozczarowany pracą w parlamencie, fakt, że miałem pecha, bo trafiłem na kadencję, gdy moje ugrupowanie było w opozycji. Poseł PO dodaje, że kroplą, która przelała czarę goryczy było przegłosowanie – także przez opozycję – zakazu łączenia pracy w spółkach samorządowych i państwowych z mandatem parlamentarzysty. - Uważam to za błąd, nie tylko dlatego że sam pracuję w szpitalu samorządowym – Jerzy Hardie-Douglas dodaje, że z chce się teraz skupić na pracy lekarza, ale zamierza kibicować swojej partii i czynnie wesprzeć ją w kampanii wyborczej.

Platforma Obywatelska

Kto zatem zastąpi go na liście PO? Szczecinecka rada powiatowa partii rekomendowała Renatę Rak. To wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku, działaczka społeczna, w przeszłości była radną osiedlową, miejską i powiatową. Prywatnie zaś żona burmistrza Szczecinka Daniela Raka. Renata Rak będzie jedyną kandydatką z ramienia Platformy z powiatu szczecineckiego, może więc liczyć na wysokie miejsce na liście.

Prawo i Sprawiedliwość

Podobnie jak Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska i klimatu, zasiadająca w ławach sejmowych już drugą kadencję. Była radna miejska, córka tragicznie zmarłego burmistrza Szczecinka i posła Mariana Tomasza Golińskiego, w ostatnich wyborach kandydowała z list PiS z 3. miejsca. W obecnych wyborach zapewne także otrzyma wysokie miejsce na liście.

Trzecia Droga

Silną pozycję ma także Radosław Lubczyk, lekarz dentysta, który w Sejmie zasiada już drugą kadencję. Zaczynał 8 lat temu jako kandydat Nowoczesnej, w tej kadencji wszedł do parlamentu z list PSL, które teraz wystartuje z partią Szymona Hołowni, jako Trzecia Droga. Skład ich list jest już ustalony. - Z ich ogłoszeniem czekamy do prezentacji kandydatów do Senatu w ramach tzw. paktu senackiego (część opozycji zamierza uzgodnić kandydatury na senatorów – red.) - Radosław Lubczyk potwierdza, że znajdzie się na liście Trzeciej Drogi, ale nie chce na razie zdradzić, na jakim miejscu. Z naszych informacji wynika jednak, że ponownie może otrzymać „jedynkę”.

Konfederacja

Nie bez szans na mandat jest były radny miejski Marcin Bedka, geodeta i działacz Konfederacji. Z tym, iż on będzie kandydował do Sejmu z okręgu szczecińskiego z pozycji nr 1. Na liście Konfederacji w okręgu koszalińskim Szczecinek reprezentować będą przedsiębiorca Łukasz Kurek i informatyk Mariusz Ratajczak. Pierwszy w pierwszej dziesiątce, drugi w drugiej.

Lewica

Swoje listy domyka także Lewica. Z naszych informacji wynika, że z powiatu szczecineckiego o mandat poselski ubiegać się będzie Robert Grzywacz, rolnik z gminy Biały Bór. W przeszłości był już radnym wojewódzkim, z tym iż z ramienia PSL.

Terminy wyborcze

Po wyznaczeniu dnia wyborów parlamentarnych na niedzielę, 15 października, biegną już także terminy wyborcze. Do 28 sierpnia należy zarejestrować komitety wyborcze, a listy kandydatów do Sejmu i kandydatów do Senatu do 6 września. Samo głosowanie odbędzie się w wyborczą niedzielę w godzinach od 7 do 21.

W nowej kadencji do obsadzenia jest osiem mandatów poselskich z okręgu koszalińskiego - w tej po trzy ma PO i PiS, po jednym Lewica i PSL.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto