Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Szczecinku. Taki jest. Taki był. Taki będzie [GALERIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Dworzec kolejowy w Szczecinku przestanie straszyć. Jak dobrze pójdzie – już w roku 2021.

Plany remontu dworca PKP w Szczecinku są już gotowe. Teraz znalazły się na niego pieniądze. Miasto dostało właśnie 1,6 miliona złotych dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Teraz liczymy na wsparcie poseł Małgorzaty Golińskiej w szybkiej finalizacji przejęcia dworca od PKP –

wiceburmistrz Szczecinka Maciej Makselon mówi, że bez prawa własności ratusz nie może przystąpić do remontu.

CZYTAJ TEŻ:

Szacunkowy koszt I etapu przebudowy to około 2,250 mln zł, dotacja pokryje większość wydatków, resztę wyłoży miasto. Remont będzie etapowany – na początek ponad 200 metrów kwadratowych na cele obsługi pasażerów i kolejarzy. Na początek wyremontowany zostanie hol dworca, gdzie dziś są tylko kasy biletowe. Znajdzie się tu także niewielka poczekalnia (zniknie za to dobudówka z nieczynnym kioskiem), bo dawne miejsce dla pasażerów obok holi jest od roku zamknięte na cztery spusty.

Na wizualizacjach prezentuje się to całkiem ładnie, szyku dodaje podłoga w biało-czarne kafle. Oprócz kas znajdzie się także część socjalna dla kolejarzy oraz toalety, które dziś mieszczą się poza głównym budynkiem stacyjnym. Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków zachowane zostaną malowidła ścienne i sztukaterie w holu dworca.
Dalsze etapy to odnowienie elewacji, a na koniec całej reszty, czyli blisko półtora tysiąca metrów wielkiego budynku stacyjnego. Tempo prac zależeć będzie od pozyskania przez miasto dotacji z różnych źródeł, wiele przy tym zależy np. na co postawi Unia Europejska w nowej perspektywie finansowej. – Całość prac może pochłonąć 8-9 mln zł i na pewno będziemy zabiegać o kolejne dofinansowania – mówi Maciej Makselon.

Niejako równolegle trzeba znaleźć pomysł na wykorzystanie reszty dworcowego gmachu, gdzie dziś starszą zamknięte na cztery spusty poczekalnia z barem czy skrzydła z mieszkaniami i biurami różnych kolejarskich instytucji. Upadła zdaje się koncepcja ulokowania tu ośrodka kultury. Być może ulokują się tu biura różnych instytucji miejskich i spółek komunalnych. – Powinno się także znaleźć miejsce na kolejarską izbę pamięci, bo Szczecinek był przez dekady ważnym węzłem kolejowym i duża część miasta była z nim związana – mówi wiceburmistrz dodając, iż widziałby na dworcu także miejsce otwarcia na przyszłość, stworzenia przybytku dla młodych, kreatywnych ludzi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto