Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienny wtorek na targu w Szczecinku. Gdzie są grzyby? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 16 lat
Jesień na dobre już zagościła na szczecineckim targowisku, ale lato jeszcze się nie daje. We wtorkowy (3 października) poranek gościliśmy na rynku w Szczecinku.

Jesień już nie tylko w kalendarzu, ale i na targowisku miejskim w Szczecinku. Na straganach królują śliwki, orzechy, ziemniaki, buraki, kapusta. Są gigantycznych rozmiarów kwiatostany słoneczników. Nie brak wszelakich odmian pomidorów i papryki.

Niemal zupełnie jednak nie widać grzybów. To znaczy są, ale tylko kurki. I to niewiele. - Nie wiem czy w tym roku jakieś grzyby będą, bo grzybnia w lasach jest przesuszona i na ten słoiczek kurek trzeba się nachodzić kilometrami - mówi jedna ze sprzedających pań.

Nie brakuje za to ziemniaków. Ceny umiarkowane (15-kilogramowy worek można kupić za 15 zł), a wybór odmian - przeogromny. Jeżeli ktoś nie chce taszczyć do domu ciężkiego ładunku można się umówić na większy transport do domu.

Ziemniak, zwany także pisanką ziemniak, a po łacinie Solanum tuberosum, to gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych. Roślin przywieziono do Europy z końcem XVI wieku z Ameryki Południowej, gdzie uprawiano ją tysiące lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, a w ciągu następnych stuleci stał się jednym z podstawowych składników jadłospisu na całym świecie. Do tego stopnia, że w Europie od jego uprawa zależała egzystencja całych narodów i przyczyniając się do eksplozji demograficznej. Do dziś na grobowcu króla Prus Fryderyka II w Poczdamie kładzione są kartofle, na pamiątkę ich sprowadzenia do Prus. Uzależnienie menu od kartofli miało i zgubne skutki. Ziemniaczana zaraza, która w połowie XIX wieku spustoszyła uprawy w Irlandii spowodowała klęskę głodu, śmieć około miliona osób i masowa emigrację.

Są nazwę roślina zawdzięcza jadalnym, bogatym w skrobię bulwom. Dziś to podstawa wyżywienia na wielu kontynentach. W roku 2009 ziemniak był czwartą pod względem wielkości produkcji rośliną uprawną na świecie po kukurydzy, ryżu i pszenicy. Dziś na świecie największej ziemniaków produkuje się w Chinach (około 100 milionów ton), Polska jest na 8. miejscu (około 9 mln ton dane za rok 2017). Z roku na rok jednak areał upraw ziemniaka w Polsce się zmniejsza., nie mówiąc już o czasach PRL. Na świecie najwięcej ziemniaków (178 kg rocznie) zjadają na Białorusi. W statystyce generalnie przodują kraje naszej części Europy. Polska z nieco ponad setką kilogramów na głowę mieszkańca – jest szósty krajem pod tym względem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto