MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy informują po co wycinka drzew wzdłuż DK11 od Szczecinka do Bobolic [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Bilbord przy DK20 na wysokości skrzyżowania na Spore i Brzeźno
Bilbord przy DK20 na wysokości skrzyżowania na Spore i Brzeźno Rajmund Wełnic
Leśnicy wzdłuż drogi krajowej nr 11 ze Szczecinka do Bobolic ustawili bilbordy informujące, że trwa budowa S11.

Słusznych rozmiarów bilbordy nadleśnictw z Bobolic i Szczecinka stoją wzdłuż DK11 od Szczecinka po Bobolice w miejscach, gdzie prowadzona jest najbardziej widoczna wycinka drzew pod przyszłą drogę ekspresową S11. Akcja informacyjna ma na celu wyjaśnienie kierowcom, że znikające połacie lasu to konieczność związana z tą inwestycją. Widok bowiem sporych fragmentów drzewostanu, które znikają może niepokoić. Największy chyba na odcinku przed samymi Bobolicami, gdzie S11 przetnie piękny las bukowy.

Jak już informowaliśmy, prace mają się zakończyć w marcu, w sumie wyciętych będzie około 11 tysięcy metrów sześciennych drewna z terenu samego Nadleśnictwa Szczecinek. Jeszcze w zeszłym roku wykonano sondaż archeologiczny, a teraz także rozpoznanie saperskie i inwentaryzacja geodezyjna. Finalizowane są także procedury wywłaszczeniowe i odszkodowawcze związane z pozyskaniem terenów pod budowę.

Przetarg na budowę drogi S11 ze Szczecinka do Bobolic wygrała firma Intercor z Zawiercia w lecie zeszłego roku. Inwestycja pochłonie 1,107 miliarda złotych. Zadnie realizowane jest w formule „optymalizuj i buduj”, a wykonawcy od sierpnia biegną terminy: ma od tego czasu 10 miesięcy na opracowanie projektów wykonawczych i 19 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych, na realizację robót.

To nie znaczy, że przez czas na wykonanie projektów nic się nie będzie działo na placu budowy. Można prowadzić roboty ziemne, odhumusowanie, rozbiórkę obiektów kolidujących z trasą i inne prace przygotowawcze. Finał budowy 24-kilometrowego fragmentu S11 z Bobolic do Szczecinka przewidziano na rok 2026. Droga zaczynie się za bobolickim węzłem drogowym i biec będzie długimi fragmentami właściwie śladem DK11.

Ekspresówka dojdzie do Szczecinka nieco na północ od obecnego ronda, którym zaczyna się gotowa od 2019 roku obwodnica miasta w ciągu S11. W sumie powstanie tu 18 wiaduktów, dwie estakady, cztery mosty i trzy przejścia dla zwierząt. Do tego wspomniane obszary chronione, jeziora i bardzo trudne warunki geologiczne wymagające m.in. wielkich prac przy wymianie gruntów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto