MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na tropie rycerskich siedzib w powiecie szczecineckim. Archeolodzy w akcji

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pozostałości ziemne zamku rycerskiego w Jeleniu.
Pozostałości ziemne zamku rycerskiego w Jeleniu. nadesłane
Jeszcze w tym roku w powiecie szczecineckim archeolodzy rozpoczną poszukiwania pozostałości po... rycerskich zamkach. Badania będą możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznano Fundacji Relicta z Poznania, zajmującej się badaniami archeologicznymi i ochroną dziedzictwa kulturowego.

uż kilka lat temu miały miejsce badania, którymi we współpracy ze szczecineckim Muzeum Regionalnym, kierowali Andrzej Kuczkowski z Koszalina i Marcin Krzepkowski z Fundacji Relicta. Teraz archeolodzy wrócą na stanowiska m.in. w Wilczych Laskach, Wierzchowie, czy Starym Koprzywnie.

- Dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii z Grupy Eksploatacyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, udało się wówczas pozyskać dużą liczbę unikatowych zabytków – między innymi średniowiecznych militariów oraz elementów stroju, czy przedmiotów codziennego użytku -wspomina Andrzej Kuczkowski, koszaliński archeolog. - Projekt „Podzamcza średniowiecznych siedzib rycerskich na Pomorzu - problem badawczy i konserwatorski” stanowić będzie kontynuację prowadzonych już od kilku lat, w naszym regionie, badań dotyczących średniowiecznych, prywatnych zamków.

Poprzednie prace te dowiodły również, że w powiecie szczecineckim – oprócz samego Szczecinka czy Białego Boru – znajdowało się niegdyś kilkadziesiąt zamków rycerskich. Miały one formę kopca ziemnego otoczonego fosą, na którym znajdował się dwór – często w formie więzy mieszkalno-obronnej. I chociaż żadna z nich nie dotrwała do naszych czasów, to ziemne pozostałości tych założeń są często świetnie zachowane, a ich badania przynoszą nam fenomenalne informacje na temat średniowiecznych rodów rycerskich. Można je podziwiać między innymi w Wierzchowie, Jeleniu, Brzeźnie czy Wilczych Laskach.

- Realizowany w tym roku projekt ma dotyczyć jednak nie samych zamków, a ich bezpośredniego otoczenia. W pierwszym etapie zostanie wykonane ich rozpoznanie metodami nieinwazyjnymi (magnetometrem), a później przyjdzie czas na wbicie przysłowiowej łopaty - dodaje Andrzej Kuczkowski. - Naszym celem jest ustalenie czym zajmowali się mieszkańcy podzamczy, w jakich warunkach mieszkali, czy sprowadzali wyroby elitarne i z jakimi częściami ówczesnej Europy mogli utrzymywać kontakty. Projekt nie będzie miał jedynie wymiaru naukowego, ale pozwoli na promocję, mało znanego obecnie, elementu pomorskiego krajobrazu kulturowego jako waloru turystycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto