Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Luteranie budują zbór w Szczecinku. Budynek już stoi [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Obiekty parafii protestanckiej w Szczecinku stanęły dosłownie w dwa dni
Obiekty parafii protestanckiej w Szczecinku stanęły dosłownie w dwa dni Rajmund Wełnic
W niespełna dwa lata od zakupienia działki w Szczecinku ruszyła budowa zboru luteran. I idzie błyskawicznie - w dosłownie dwa dni stanął pawilon, który pomieści salę parafialną i kaplicę.

Jeszcze w poniedziałek (23 października) na działce zboru parafii ewangelicko-augsburskiej w narożniku ulic Narutowicza i Wodociągowej w Szczecinku stały fundamenty, a już w trzy dni później był gotowy cały pawilon z salą parafialną i kaplicą, nieco bliżej dawnej obwodnicy Szczecinka. Zabudowania mają prostą formę parterowych obiektów, modułów kontenerowych, więc prace idą szybko.

Przypomnijmy, że na sprzedaż działki szczecineccy radni zgodzili w listopadzie 2021 roku. Nabywcą została parafia ewangelicko-augsburska Jezusa Dobrego Pasterza z Koszalina. Chodziło o działkę o powierzchni nieco ponad 1,7 tys. metrów kw. na rogu ulic Narutowicza i Wodociągowej. Zgodnie z przepisami przy sprzedaży gruntów kościołom na cele sakralne zastosowano tryb bezprzetargowy i 99-procentową bonifikatę – parafia zapłaciła 2340 zł. W razie, gdyby działka nie została wykorzystana na cele sakralne przed upływem 10 lat (lub została sprzedana) burmistrz może zażądać zwrotu całej należności wraz z waloryzacją. Dodajmy, że z takiej formy sprzedaży w Szczecinku skorzystała m.in. parafia greckatolicka, która wybudowała cerkiew na osiedlu Zachód czy parafia katolicka św. Krzysztofa, która zbudowała kościół i dom parafialny przy ulicy Pomorskiej.

Kupno działki to finał wieloletnich starań ewangelików, którzy mają ambitne plany związane ze Szczecinkiem. – Chcemy tu postawić parafię, niewielką kaplicę oraz diakonię – mówił nam dwa lata temu ksiądz Janusz Staszczak, proboszcz parafii z Koszalina. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zajmuje się głównie działalnością charytatywną, w Szczecinku miałaby prowadzić m.in. wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

Ilu jest ewangelików w Szczecinku i okolicach? Takich informacji parafia nie udziela. Lesław Michalski w monografii miasta wydanej w roku 2010 podaje jednak, że dekadę temu w szczecineckim filiale było 48 wiernych. Organizacyjnie od roku 1997 podlega on koszalińskiej parafii Jezusa Dobrego Pasterza. Z uwagi na zmniejszającą się liczbę protestantów zbór w Szczecinku od początku lat 90. XX wieku ma rangę filiału. Nabożeństwa w języku niemieckim odbywają się raz z miesiącu w budynku dawnej przycmentarnej kaplicy żydowskiej na rogu ulic Wodociągowej i Szafera. Proboszcz Janusz Staszczak mówi, że po wybudowaniu parafii w nowej lokalizacji kaplica zostanie oddana miastu.

Oblicze religijne Pomorza zmieniło się po roku 1945. Po przemianach ludnościowych po II wojnie światowej, gdy większość Niemców uciekła lub została przesiedlona, większość pomorskich protestantów stanowili autochtoni, którzy tutaj z różnych względów zostali. Dziś z uwagi na wiek praktycznie już ich wśród nas nie ma, ale społeczność protestancka dziś to nie tylko osoby pochodzenia niemieckiego. W naszym regionie prężnie działa wspólnota w Koszalinie prowadząca Centrum Parafialne i Diakonię.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto