Od 30 lat Borne Sulinowo jest polskie. A tak miasto wyglądało 20 lat temu [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Postsowiecka mozaika w Bornem Sulinowie
Postsowiecka mozaika w Bornem Sulinowie Krzysztof Sokołów
Tak wyglądało Borne Sulinowo 10 lat po przejęciu go przez cywilne władze. W mieście jeszcze na każdym kroku można było się natknąć na postsowieckie pozostałości.

Niecodzienną, nieco sentymentalną wycieczkę po Bornem Sulinowie z początków XXI wieku, dokładnie zaś z lata 2003 roku, zawdzięczamy Krzysztofowi Sokołowowi, naszemu redakcyjnemu fotoreporterowi, który odwiedził wówczas leśne miasteczko.

Przypomnijmy, że w roku 2023 obchodzimy 30-lecia nadania praw miejskich dla Bornego Sulinowa. Formalnie stało się to 15 września 1993 roku, gdy stosowne rozporządzenie wydał rząd. Borne Sulinowo – dawna baza wojsk sowieckich, które wyjechały z Polski w roku 1992 – początkowo była pilnowana przez Wojsko Polskie, wiosną roku następnego przekazano w ręce cywilne ówczesnej gminy Silnowo. 5 czerwca 1993 roku miało miejsce oficjalne otwarcie miasta z udziałem ówczesnego wicepremiera Henryka Goryszewskiego, który posadził m.in. lipę – symbol miasta z jego herbu. Nowe miasto stało się wówczas także siedzibą władz gminy, która zmieniła nazwę z gminy Silnowo na Borne Sulinowo.

CZYTAJ TEŻ:

W roku 2003 upłynęła dekada od przejęcia go przez polskie władze samorządowe. Od początku stało przed nimi wielkie wyzwanie związane z zagospodarowaniem mienia postsowieckiego. To były nie tylko koszary i bloki mieszkalne, które zresztą najszybciej znalazły gospodarzy (choć i do dziś tu i ówdzie straszą puste i coraz bardziej zdewastowane koszarowce), ale i magazyny powojskowe, warsztaty i cała militarna infrastruktura, której Rosjanie nie zdołali wywieźć. Były i groźne pozostałości, na które co jakiś czas natrafiano. Jak składy amunicji zakopane po prostu w lesie przy drodze na Łubowo, gdzie gmina miała wysypisko śmieci. Czy beczki z resztkami iperytu przytargane skądś przez zbieraczy złomu, a które wywołały niewielkie skażenie i poparzyły kilka osób.

Na tzw. zagospodarowanie mienia poradzieckiego gmina Borne dostawała niewielkie państwowe dotacje, które nie wystarczały na wiele. I nie zawsze były z sensem wydawane, jak kilka milionów złotych utopione bezpowrotnie w reanimację bliźniaczego miasteczka Gródka/Kłomina na południowym skraju borneńskiego poligonu. Dziś nie ma po nim niemal śladu w leśnej głuszy.
Ale w Bornem Sulinowie się udało. Ściągali tu osadnicy z całej Polscy widząc szansę na nowy start, spokojną emeryturę w leśnym otoczeniu i tanie mieszkania. Krzysztof Sokołów uchwycił jeszcze pionierski nieco klimat pierwszych lat polskiego Bornego, gdzie wciąż żywy był militarny i sowiecki duch dawnej bazy wojskowej. Widzimy mozaikę – tak typową dla estetyki Związku Sowieckiego - na obecnej bibliotece, poniemieckie kasyno – sowiecki Dom Oficera w niezłym jeszcze stanie, opuszczony cmentarzyk cywilnych i wojskowych mieszkańców miasta ze słynnym nagrobkiem-pepeszą wymierzoną w niebo. Ale buduje się już piękny ośrodek i hotel Marina nad jeziorem Pile, widać, że są turyści, a kolejne koszarowce przechodzą remont. Miasto żyje.

Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie