Szczecinek był gospodarzem poniedziałkowej (11 września) konferencji naukowej "Ochrona przyrody" zorganizowanej przez miejscową poseł Małgorzatę Golińską, wiceminister klimatu i środowiska, a jednocześnie główną konserwator przyrody, w gestii której jest właśnie na problematyka.
Wśród gości byli przedstawiciele parków narodowych z całej Polski (dodajmy, że są ich w naszym kraju 23 i obejmują ścisłą ochroną około procenta powierzchni państwa). Leśnicy mają w nich szczególną rolę do spełnienia, bo nie prowadzi się tam - na obszarze objętym ścisłą ochroną - oczywiście normalnej gospodarki leśnej.
Oprócz nich w konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, czy urzędów marszałkowskich. Dyskutowano m.in. o systemie ochrony przyrody w Polsce. Tworzą go - oprócz wspomnianych parków narodowych - sieć rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych (jest ich aż 127 i zajmują ponad 8 procent powierzchni kraju) czy obszary Natura 2000. Przed przyrodnikami i służbami ochrony środowiska - czy szerzej przed państwem - stoi więc niełatwe zadanie pogodzenie potrzeby chronienia najcenniejszych zasobów natury, a rozwojem gospodarczym czy mieszkaniowym i turystyką, które niekoniecznie idą z parze. Z drugiej strony to właśnie turystyka i możliwość obcowania z nienaruszoną przyrodą jest jednym z podstawowych zadań polskiego systemu ochrony przyrody.
O tej problematyce mówili m.in. Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego czy Sebastian Dąbrowski z RDOŚ w Bydgoszczy.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?