MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pływalnia w Szczecinku. Koniec darmowego basenu w ferie, co się stało?

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pływanie na basenie
Pływanie na basenie Rajmund Wełnic
Po raz pierwszy od lat pływalnia w Szczecinku wprowadziła niewielkie opłaty za pobyt uczniów podstawówek w czasie ferii. Kryje się za tym zmiana rozliczeń z ratuszem i – co tu kryć – oszczędności.

Od wielu lat w czasie ferii zimowych i letnich wakacji basen w Szczecinku za darmo przyjmował (w określonych godzinach) uczniów szkół prowadzonych przez miasto (a więc podstawówek i – do niedawna – gimnazjów). Wystarczyło jedynie okazać legitymację szkolną i można było się kąpać nawet kilka godzin.

Pobyty oczywiście nie były darmowe, bo płacił za nie szczecinecki ratusz z tego co zostało z rezerwacji lekcji pływania dla uczniów w trakcie roku szkolnego (za to także płaci miasto).

Tymczasem w czasie tegorocznych ferii pojawiła się odpłatność za pobyty uczniów. Niewielka – 2 złote – za nawet trzy godziny (dla uczniów wyznaczona jest pora od godz. 14 do 17), ale jednak. - Przez wiele lat w czasie ferii i wakacji basen byl w określonym czasie bezpłatny dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów – pisze jedna z mam. - W tym roku trzeba płacić, a zniżka jest jedynie dla uczniów szkół podstawowych. Co się stało?

Sprawę wyjaśnia Beata Bracka, prezes basenowej spółki Aqua Tur: - Zmienił się system rozliczeń ze szkołami za lekcje pływania – mówi. Zmiany nastąpiły w ubiegłym roku, gdzie ilość rezerwowanych pobytów przez szkoły była wyższa, niż kwota refundacji.

Obecnie finansowany jest jeden pobyt każdego ucznia w danej szkole w miesiącu na zajęciach basenowych. Faktyczna rezerwacja dwukrotnie przewyższa ilość pobytów refundowanych.

Frekwencja na zajęciach pływackich bywa różna, mimo tego basen jest zarezerwowany dla szkoły i nie ma możliwości swobodnej sprzedaży dla innych klientów i grup zorganizowanych. Gdy refundowane były wstępy każdego ucznia w szkole dwa razy w miesiącu, ilość niewykorzystanych pobytów była zwracana w formie nieodpłatnego udostępniania obiektu w okresie ferii i wakacji.

W obecnym systemie finansowania nie ma niewykorzystanych pobytów, w związku z czym symboliczna odpłatność była konieczna – tłumaczą w spółce.

- Przypomnę, że jest to opłata w wysokości 2 złote za trzy godziny pobytu – dodaje Beata Bracka. - Obecnie wysokość refundacji za pobyty wynosi 312 tys. zł rocznie, gdzie rezerwacja przekracza wartość 480 tys. zł rocznie, wliczając pobyty uczniów w ramach półkolonii zimowych i letnich. Szkoły rezerwują czas basenowy do godziny 15, co blokuje możliwość realizacji projektów dla uczniów szkół z poza Szczecinka i ogranicza przychody spółki.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto