Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prąd ze słońca, biogazowni i wiatru. Gmin Szczecinek buduje klaster energetyczny

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wójt Ryszard Jasionas i prezes Invest Parku Edyta Iwańska podpisują umowę klastrową
Wójt Ryszard Jasionas i prezes Invest Parku Edyta Iwańska podpisują umowę klastrową Rajmund Wełnic
Fermy słoneczne, biogazownie i siłownie wiatrowe mają powstać w ramach klastra energetycznego, jaki tworzy gmina wiejska Szczecinek.

W Urzędzie Gminy Szczecinek wójt Ryszard Jasionas podpisał umowę klastra energetycznego z Edytą Iwańską, prezes gminnej spółki Invest Park. - Umowa upoważnia nas do współpracy w kwestii energetyki odnawialnej w gminie i powiecie szczecineckim – mówi Ryszard Jasionas, który ma nadzieję, że niebawem do klastra przystąpią kolejne firmy z branży energetycznej. Klaster ma być czymś w rodzaju platformy współdziałania tych podmiotów zainteresowanych rozwojem OZE.

Pierwszym zadaniem będzie uzyskanie możliwości podłączenia mających powstać instalacji energetycznych do linii przesyłowych. Wyprodukowaną energię trzeba bowiem dostarczyć do sieci i odbiorców, a to – jak na razie pięta Achillesowa – systemu. Wójt deklaruje, że klaster ma dążyć do samowystarczalności energetycznej gminy Szczecinek.

Spółka Invest Park ma być koordynatorem klastra, zamierza się także ubiegać o dotacje z unijnego Krajowego Programu Odbudowy z przeznaczeniem na rozwój OZE.

Wójt mówi, że na dziś na terenie gminy wskazanych jest pięć lokalizacji pod farmy fotowoltaiczne i jedna pod biogazownię. Z elektrowniami wiatrowymi jest problem, gdyż stojący w Skotnikach radar Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej narzuca ograniczenia w lokalizacji wysokich obiektów, de facto obejmujacy cały teren gminy Szczecinek. - Prawo w tej materii nie jest jednoznacznie, mówi, że w promieniu 16 kilometrów od radaru nie powinny stać wysokie konstrukcje, a przecież 42 wiatraki koło Białego Boru czy w zbudowany niedawno w Szczecinku są bliżej – wójta nie przekonuje argument, że pozwolenia na nie wydano przed postawieniem radaru. Dlatego samorząd prowadzi korespondencję z PAŻP w kwestii wykładni przepisów. Możliwość mniej restrykcyjnego podejścia do przepisów umożliwiałby także zdaniem wójta rozwój energetyki wiatrowej, tak samo jak zmniejszenie odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. - Przy naszej rozproszonej zabudowie właściwie nigdzie nie można stawiać wiatraków – dodaje.

Wójt zapewnia, że na dziś gmina ma „przepełniony portfel inwestycyjny” pod kątem OZE.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto