MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Rolniczak" ze Szczecinka kusi ósmoklasistów. Jakie klasy pierwsze powstaną w szkołach średnich?

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Młodzież z ZS nr 6 czeka na młodszych kolegów
Młodzież z ZS nr 6 czeka na młodszych kolegów Rajmund Wełnic
Ósmoklasiści z całego powiatu szczecineckiego odwiedzili Zespół Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica, aby dowiedzieć się, czy warto tam kontynuować naukę.

Przed wszystkimi szkołami średnimi trudny rok szkolny, bo czeka je tąpnięcie przy naborze do klas pierwszych. Kandydatów do nich jest o połowę mniej niż rok czy dwa lata temu. Papiery rekrutacyjne do szkół obecni ósmoklasiści składają w maju to już od dawna było wiadomo, że szkolnictwo średnie czeka w nowym roku szkolnym 2024/24 poważny problem. - W zeszłym roku do klas pierwszych w siedmiu szkołach, których organem prowadzącym jest powiat szczecinecki przyjęliśmy 1185 uczniów w 38 oddziałach, sytuację poprawiają kandydaci spoza powiatu, w zeszłym roku stanowili oni ponad 26 procent wszystkich przyjętych – mówi Zofia Kosicka, dyrektor wydziału edukacji w starostwie w Szczecinku.

TĄPNIĘCIE W NABORZE

Podobnie było w roku poprzednim, teraz jednak będzie zupełnie inaczej. W klasach ósmych wszystkich podstawówek w powiecie jest zaledwie 421 osób (rok temu 820). Skąd taka szokująca różnica? Do szkół średnich w poprzednich dwóch latach trafiły bowiem dzieci, które w wyniku reformy oświaty w roku 2014 i 2015 poszły do podstawówek jako 6-latki. W klasach pierwszych podstawówek „upchnięto” wówczas w dwa lata trzy roczniki. We wrześniu 2014 roku do szkół pomaszerował cały rocznik 2007 i pół starszego (urodzeni od stycznia do czerwca) rocznika 2008. A rok później pół rocznika młodszego (urodzeni od lipca do grudnia) 2008 i cały rocznik 2009.

Nic więc dziwnego, że dni otwarte, które w tym roku szkoły organizują mają dla nich szczególne znaczenie, bo dobry nabór pozwoli łatwiej przejść przez trudny okres. W piątek (19 kwietnia) absolwentów podstawówek zaprosił do siebie szczecinecki „rolniczak”, czyli Zespół Szkół nr 6. Młodzież miała okazję poznać kierunki kształcenia, zwiedzić klasy i nowy budynek inwentarski – już z żywym inwentarzem. A także porozmawiać ze starszymi kolegami, którzy podzielą się doświadczeniem i powiedzą, czy szkoła to był dobry wybór.

Od września w „rolniku” ruszą klasy technikum leśnego, weterynaryjnego, agrobiznesu, ochrony środowiska oraz żywienia i usług gastronomicznych, a w liceum klasy sportowa o specjalizacji lekka atletyka i strażacka.

JAKA OFERTA DLA ÓSMOKLASISTÓW?

Jakie klasy planują utworzyć szczecineckie szkoły średnie? W I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku powstaną 4 oddziały: matematyczno – informatyczno – inżynierski, lingwistyczny, humanistyczny i medyczny. W roku ubiegłym w szkole funkcjonowało 6 oddziałów.

Tylko 4 klasy (po dwie liceum i technikum) powstaną w Zespole Szkół nr 1 im. KEN (rok temu aż osiem).

5 oddziałów swoim uczniom będzie mógł zaproponować ZS Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku. Dwie klasy technikum: technik logistyk/technik usług fryzjerskich oraz technik hotelarstwa/technik handlowiec/technik żywienia i usług gastronomicznych. 2 klasy w szkole branżowej 1 stopnia: kucharz (integracyjna) i wielozawodowa. 1 klasa w szkole branżowej 2 stopnia: technik żywienia i usług gastronomicznych/technik usług fryzjerskich. W roku szkolnym 2023/2024 w szkole funkcjonowało 7 oddziałów.

4 odziały powstaną w ZST. W roku ubiegłym było ich 8. Tym razem popularny „mechanik” zaproponuje swoim uczniom 2 klasy technikum: technik transportu drogowego/technik pojazdów samochodowych/technik technologii drewna oraz technik budownictwa/technik architektury krajobrazu/technik elektronik. 2 klasy powstaną w szkole branżowej 1 stopnia: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie/ślusarz oraz mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik.

W ZS Nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku powstaną 3 oddziały. 1 klasa liceum ogólnokształcącego: sportowa z edukacją ochrona przeciwpożarowa i ratownictwo oraz 2 klasy technikum: technik leśnik/technik weterynarii oraz technik żywienia i usług gastronomicznych/technik agrobiznesu/technik ochrony środowiska. Rok wcześniej w szkole funkcjonowało 5 oddziałów.

2 oddziały powstaną w ZS Nr 7: klasa przygotowania wojskowego oraz policyjna/bezpieczeństwa wewnętrznego i ratownictwa. Wcześniej szkoła oferowała 4 oddziały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto