Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową w Szczecinku i Bornem Sulinowie

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Jedna z pierwszych EKD w Szczecinku
Jedna z pierwszych EKD w Szczecinku archiwum
Po raz kolejny bezdrożami wokół Szczecinka i Bornego Sulinowa wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Można się zapisywać.

Ekstremalna Droga Krzyżowa Proroka Eliasza wyruszy w piątek, 8 marca. 40-kilometrowa trasa wiedzie terenami oddalonymi od miasta. Bocznymi, polnymi i leśnymi drogami. Start spod kościoła Mariackiego i dalej szlak wiedzie przez Szczecinek – Parsęcko - Radacz - Kądzielnia - Kucharowo - Mosina - Jadwiżyn – Sitno - Marientron – Szczecinek.

Szczecinecka Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się po Mszy Świętej w kościele Mariackim zaplanowanej w piątek (8 marca) na godzinę 18. Trasa wiedzie głównie przez teren leśny na przemian z polami i łąkami, w pobliżu obszarów podmokłych, drogami polnymi, leśnymi oraz pokrytymi masą bitumiczną. Uczestnicy poruszają się lewą stroną jezdni, ostrożnie przechodzą na drugą stronę - o ile zajdzie taka potrzeba - w wyznaczonych do tego miejscach. Zachowują regułę milczenie, aby nie przeszkadzać innym w rozważaniu. Niezbędna latarka, zalecane są kamizelki odblaskowe oraz latarki - czołówki. Kościół parafialny na zakończenie EDK będzie otwarty. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej organizatorzy zapraszają na pyszną kawę i poczęstunek do sali domu parafialnego.

50 kilometrów liczy z kolei trasa EKD Maryi Królowej Polski w Bornem Sulinowie. I tutaj uczestnicy ruszą na trasę po Mszy Świętej w miejscowym kościele św. Brata Alberta w piątek, 22 marca, o godzinie 18. Trasa wiedzie przez Borne Sulinowo - Nadarzyce - Szwecja - Ostrowiec – Skrzatusz.

Pierwsza EKD w Szczecinku odbyła się w roku 2018. Ideę zaszczepili w Szczecinku ksiądz Gracjan Ostrowski, wikariusz parafii św. Krzysztofa w Szczecinku oraz Michał Pasieczny. Ideą EDK jest przejście ponad 40-kilometrowej trasy, w nocy, samemu lub w małych grupkach, w milczeniu, idąc wyznaczoną trasą, zatrzymując się przy wyznaczonych stacjach, na których rozmyśla się rozważania Męki Pańskiej. Dostajemy mapę, jak iść wraz ze szczegółowym opisem, są też ślady GPS.

- Idziemy w swoim tempie – przypominają pomysłodawcy EKD i przypominają o odblaskach, które każdy uczestnik powinien założyć. Zapisy przez główną stronę www.edk.org.pl już ruszyły. Na stronie wyszukujemy naszą lokalną trasę i tam się zapisujemy.

Organizatorzy EKD przypominają: - każdy idzie na własną odpowiedzialność. Niepełnoletni muszą mieć opiekę dorosłego. Przypominamy o tym, aby zabrać prowiant, sprawdzić prognozę pogody, odpowiednio się ubrać i przede wszystkim oszacować swoje możliwości. Dobrym zwyczajem jest także wziąć ze sobą krzyż, oczywiście taki, który będziemy w stanie donieść do mety.

Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała podczas spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą był ksiądz Jacek Stryczek, dawny prezes Stowarzyszenia Wiosna, znanego szerzej jako twórca akcji Szlachetna Paczka. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2009.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto