MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacja w Juchowie. Zaginiony wojenny pomnik odnaleziony! [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pomnik z czasów I WŚ wrócił przed kościół
Pomnik z czasów I WŚ wrócił przed kościół nadesłane
Obelisk upamiętniający żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej odnaleziony w Juchowie koło Szczecinka. Pomnik wrócił na miejsce przed kościołem.

Dzięki inicjatywie mieszkańców Juchowa (gmina Borne Sulinowo) kolejna tajemnica związana z tą miejscowością rozwiązana. - Udało nam się wspólnie z mieszkańcami i Fundacją Karłowskiego (prowadzi w Juchowie gospodarstwo ekologiczne – red.) odnaleźć miejsce, w którym w latach 40., a może i 50., wyrzucono pomnik upamiętniający niemieckich żołnierzy, którzy zginęli na frontach I wojny światowej, a pochodzili z ówczesnego Juchowa (niem. Juchow) – mówi Adam Jarema, mieszkaniec Juchowa. - Ludzie pamiętali, gdzie to było, a było niedaleko kościoła, gdzie – jak widać na pocztówkach sprzed wojny – pomnik stał. Zapewne został usunięty w czasach PRL, gdy pozbywano się śladów po niemieckich mieszkańcach tych ziem.

Obelisk ma prosty kształt kamienia polnego, głazu narzutowego, jakich w okolicach jest sporo. Wyrzeźbiono na nim jedynie hełm wojskowy i napis, iż jest to pomnik braci poległych podczas wojny światowej w latach 1914-18. Z pomocą ciężkiego sprzętu pomnik wydobyto z ziemi i oczyszczono. Został już postawiony w miejscu, w którym stał do ostatniej wojny, czyli przed juchowskim kościołem pw. świętego Antoniego.

Dodajmy, że sam kościół zbudowany pod koniec XIX wieku jest w poważnych tarapatach. Iglica świątyni grozi zawaleniem, a nadzór budowlany zamknął świątynie. Lokalna społeczność zbiera pieniądze na remont. Po niedawnych wichurach doszło do uszkodzenia czterech belek, na których wsparta jest cała konstrukcja iglicy. Zdjęcie elementu konstrukcyjnego, jego zabezpieczenie to wydatek minimum 20 tysięcy złotych. Parafii (kościół w Juchowie to filialna świątynia parafii pw. św. Piotra i Pawła Apostołów z Piławy) nie stać na taki wydatek. Nie mówiąc już od remoncie wieży i ponownym montażu iglicy.

Stąd pomysł Stowarzyszenia Pomost i koła gospodyń wiejskich Mirabelka z Juchowa, aby podczas festynu parafialnego (15 sierpnia) zebrać pieniądze na remont kościoła. - Jest to dla nas miejsce ważne ze względów kulturowych i historycznych, więc bierzemy sprawy w swoje ręce i zaczynamy działać – pani Agnieszka prosi o kontakt wszelkie osoby, firmy i instytucje, które chciałyby się włączyć w organizację imprezy i jej wsparcie. Telefon 609 374 176.

Uruchomiono już także w radzie parafialnej konta bankowe, na które można wpłacać datki na remont świątyni – w polskich złotych 128581 1056 2006 3000 0458 0001 oraz w euro - 55 8581 1056 2006 3000 0458 (SWIFT: GBWCPLPP).

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto