Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku budują obelisk ofiar rzezi Polaków na Wołyniu [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak obecnie wygląda obelisk przy szczecineckim ogólniaku
Tak obecnie wygląda obelisk przy szczecineckim ogólniaku Rajmund Wełnic
Przy szczecineckim liceum trwa budowa obelisku Polaków pomordowanych na Wołyniu. Odsłonięcie w w czwartek, 25 kwietnia, o godzinie 12:30.

O pomyśle uhonorowania w Szczecinku pamięci tysięcy Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w czasie niemieckiej okupacji pisaliśmy w lecie 2021. To wtedy zarząd powiatu szczecineckiego zaakceptował pomysł wicestarosty Roberta Fabisiaka. – Myślę, że kolejną rocznicę (11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci – red.) będziemy mogli już obchodzić pod pomnikiem wołyńskim – mówił nam wtedy.

I właśnie pomysł się finalizuje, choć nie w formie pomnika, a obelisku z pamiątkową tablicą – w parku w Szczecinku koło I Liceum Ogólnokształcącego postawiono już kamień, na którym znajdzie się stosowna inskrypcja: Pamięci ofiar masowej zbrodni dokonanej na Wołyniu w laatach 1943-44. - Tak jak obiecałem, że uhonorujemy pamięć ofiar rzezi wołyńskiej jeszcze w tej kadencji samorządu, obelisk zostanie odsłonięty do jej końca, a więc jeszcze w kwietniu - mówi dziś wicestarosta.

Pamięć ofiar tragedii mordów dokonanych na Polakach czcimy 11 lipca w Narodowym Dniu Pamięci. Polaków pomordowanych na Wołyniu zabito zresztą dwukrotnie zapominając o nich po wojnie, gdy rzeź stała się białą plamą historii w imię poprawności politycznej. Rzezi wołyńskiej dokonali nacjonaliści ukraińscy przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej. Mordów dokonywano głównie na terenie byłego województwa wołyńskiego od lutego 1943 do lutego 1945 roku. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, ale także Rosjanie, Ukraińcy pomagający Polakom lub z nimi skoligaceni, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło około 50–60 tysięcy Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto