Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwenci nieistniejącej już szkoły w Szczecinku na nostalgicznym spotkaniu [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Ostatnia klasa maturalna z Liceum Pedagogicznego w Szczecinku
Ostatnia klasa maturalna z Liceum Pedagogicznego w Szczecinku nadesłane
Absolwenci ostatniego rocznika Liceum Pedagogicznego w Szczecinku spotkali się na zjeździe koleżeńskim.

- Maturę pisaliśmy w roku 1969 i byliśmy ostatnim rocznikiem Liceum Pedagogicznego w Szczecinku –

mówi Zofia Gańska, absolwentka tej szkoły, którą mieszkańcy miasta i regionu pamiętają zapewne, jako wieloletnią komendant szczecineckiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

- Z kolegami i koleżankami spotykamy się w miarę regularnie, aby powspominać dawne czasy.

I właśnie niedawno odbył się kolejny taki zjazd. Uczestnicy odwiedzili mury starej szkoły przy ulicy 1 Maja (dziś mieści się tu Zespół Szkół nr 2), był czas na „długie Polaków rozmowy” i wspomnienia oraz małe przyjęcie. - Naukę w liceum w roku 1964 zaczynało w roku 48 osób, początkowo w jednej klasie, potem podzielili nas na dwa oddziały – dodaje Zofia Gańska. - I tak doszliśmy do matury w roku 1969 będąc ostatnim rocznikiem tej szkoły, po nas placówkę zlikwidowano.

Wśród zjazdowiczów był i Gwidon Lewandowski, który co prawda liceum nie kończył, ale jego tata Tadeusz Lewandowski „Bratek” (1931-2006) był w LP matematykiem, a on sam w szkole spędził dużą część dzieciństwa. I do dziś czuje się związany i ze szkołą, i z ludźmi ją tworzącymi.

- Na spotkaniach bardzo mile wspominamy dawne czasy –

mówi pan Gwidon.

Znakomita większość absolwentów trafiła, jako nauczyciele do szkół, kontynuując potem naukę na studiach. Ale już samo ukończenie LP dawało solidne podstawy i przygotowanie do zawodu. Tu słowo wyjaśnienia, czym były w ówczesnej Polsce licea pedagogiczne. Była to szybka – ale sprawdzona jeszcze przed rokiem 1939 i udana – ścieżka kształcenia kadr nauczycielskich, których po II wojnie światowej dramatycznie brakowało w zrujnowanym i zdziesiątkowanym kraju. Uczniowie liceum – także w Szczecinku – normalną naukę łączyli także z przedmiotami pedagogicznymi. Ba, od trzeciej klasy – pod okiem nauczycieli zawodu – prowadzili normalne lekcje w szkole ćwiczeń, tzw. ćwiczeniówce. W Szczecinku mieściła się ona w sąsiednim budynku przy ulicy Szkolnej (potem powstała tu SP2, dziś jest muzeum). Po pięciu latach takiego przygotowania jej absolwenci byli naprawdę świetnymi nauczycielami i z marszu byli gotowi do podjęcia pracy w podstawówkach. Po ukończeniu studium nauczycielskiego czy zrobieniu magisterium zasilali także szkoły średnie.

Szczecineckie LP istniało w latach 1952-69. W tym czasie jej mury opuściło 612 absolwentów. Większość w czasie nauki mieszkała w internacie, który w roku 1959 powstał naprzeciwko szkoły.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto