Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białoborskie kolędowanie czas zacząć. To już 27 raz. Zaproszenie

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Cerkiew greckokatolicka w Białym Borze, to odbędzie się tegoroczne kolędowanie
Cerkiew greckokatolicka w Białym Borze, to odbędzie się tegoroczne kolędowanie Rajmund Wełnic
Już po raz 27. w Białym Borze odbędzie się wspólne, polsko-ukraińskie Białoborskie Kolędowanie.

Burmistrz Białego Boru, parafia grekokatolicka parafia rzymskokatolicka, Białoborskie Centrum Kultury i Rekreacji zapraszają w sobotę (13 stycznia) na 27. Białoborskie kolędowanie. W tym roku rozpocznie się ono o godzinie 16 w cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze.

Zwyczajem jest, że świąteczne spotkania odbywają się naprzemiennie – raz w świątyni katolickiej, raz w greckokatolickiej cerkwi Kolędy były zresztą śpiewane nie tylko po polsku i ukraińsku. Były śpiewane w języku polskim, ukraińskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim i w gwarze kaszubskiej. Impreza ta wrosła już w świąteczno-noworoczną tradycję Białego Boru i wpisała się na stałe do kalendarza imprez, tworząc jedyną, w niepowtarzalnej atmosferze styku wschodu z zachodem.

Ostatnie Białoborskie Kolędowanie – po pandemicznej przerwie - miało miejsce w zeszłym roku. Dziś ograniczeń epidemicznych nie ma, ale od blisko dwóch lat naszego wschodniego sąsiada dotknęła rosyjska agresja. Wojna na Ukrainie trwa, miliony uchodźców do dziś szukają schronienia w Polsce, także w powiecie szczecineckim i Białym Borze. Jak nigdy chyba jeszcze w historii oba narody nie były tak blisko siebie...

Pomysł Białoborskiego Kolędowania na początku lat 90. rzucił Włodzimierz Fil, lider Związku Ukraińców w Polsce, który zaproponował Irenie Kowalskiej prowadzącej chór parafii rzymskokatolickiej i Irenie Drozd z rady chóru parafii greckokatolickiej, aby w okresie bożonarodzeniowym wspólnie pokolędować. Dwa pierwsze kolędowania miały miejsce w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Tarasa Szewczenki. Trzecie kolędowanie miało miejsce już w nowej cerkwi, i od tamtego czasu odbywa się ono naprzemiennie, jednego roku w cerkwi, w kolejnym roku w kościele.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto