Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkiew prawosławna w Szczecinku w remoncie. Pierwszym w swojej historii [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zdjęto już dachówki z dachu szczecineckiej cerkwi przy ulicy Szkolnej
Zdjęto już dachówki z dachu szczecineckiej cerkwi przy ulicy Szkolnej Rajmund Wełnic
Szczecinecka cerkiew prawosławna doczekała się – pierwszego w swej historii – remontu. Na razie dachu, w przyszłym roku elewacji i okien.

Cerkiew prawosławna pw. Świętej Trójcy w Szczecinku mieści się przy ulicy Szkolnej. Liczący ponad 100 lat zabytkowy budynek od chwili swego powstania nie przechodził poważniejszego remontu, nic więc dziwnego, że – szczególnie dach – był w opłakanym stanie. Ale pod koniec roku 2022 parafia rozpoczęła jego remont.

- Część pieniędzy na remont pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury, część z własnych funduszy –

ksiądz Leon Karpiuk, proboszcz szczecineckiej parafii, mówi, że od 45 lat, gdy jest tu kapłanem, żadnych poważniejszych inwestycji w cerkwi nie było.

- Jeżeli nam się uda, to w przyszłym roku chcielibyśmy odnowić elewację i wymienić okna.

Prawosławnych w Szczecinku można niemalże policzyć na palcach obu rąk, choć napływ uchodźców z Ukrainy, gdzie dominuje prawosławie, zmienia ten obraz. Parafia - po piśmie metropolity Makarego do urzędu wojewódzkiego w Koszalinie - otrzymała początkowo w roku 1952 budynek przy ulicy Jeziornej. Po uwagach miejscowego referatu ds. wyznań, że dom przy Jeziornej jest przeznaczony dla pracowników państwowego gospodarstwa rolnego, zdecydowano się przekazać parafii budynek przy Szkolnej. Wcześniej władze przeznaczyły go na potrzeby szkoły samochodowej i z myślą o tym przeprowadzono niezbędny remont. Konsekracji cerkwi – po przystosowaniu do potrzeb liturgicznych - metropolita Makary dokonał w roku 1953.

Cerkiew to budynek z roku 1914 położony na planie prostokąta. Architektura nie jest może wyszukana, ale do naszych czasów zachowało się wiele elementów oryginalnych – drzwi, stolarka, posadzki, empora w nawie świątyni. Znajduje się tu także pomieszczenie mieszkalne. Centralne miejsce zajmuje obecnie drewniany ikonostas, czyli ozdobna, pokryta ikonami ściana znajdująca się między miejscem ołtarzowym a ścianą. Przed wojną w budynku przy Szkolnej była sala modlitewna i szkółka niedzielna dla ewangelików z Towarzystwa Gminnego.

Dziś parafia pw. Świętej Trójcy wchodzi w skład dekanatu koszalińskiego diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto