MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny Zakład Doskonalenia Zawodowego w Szczecinku znika. Co w zamian? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Widok na zburzone już w dużej mierze warsztaty szkolne na tyłach ZDZ Szczecinek
Widok na zburzone już w dużej mierze warsztaty szkolne na tyłach ZDZ Szczecinek Rajmund Wełnic
Od rozbiórki warsztatów rozpoczęło się burzenie dawnego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinku. Kiedyś ma tu powstać nowa część sądu, na razie zostanie wielka wyrwa w miejskiej zabudowie.

Do prac rozbiórkowych gmachu byłego ZDZ przy ulicy Bohaterów Warszawy w Szczecinku przystąpiła firma Dźwigar z Włocławka, która wygrała przetarg ogłoszony przez Sąd Rejonowy w Szczecinku. Jak już informowaliśmy, o zlecenie ubiegało się sześć firm, wygrała oferta opiewająca na blisko 600 tys. zł.

Chodzi o budynek między nowym sądem a pocztą. Przez lata odbywało się tu kształcenie i nauka różnych zawodów, ostatecznie ZDZ się stąd wyprowadził, a nieruchomość przejęło miasto. W międzyczasie ruszyła budowa nowej części Sądu Rejonowego – to w jej trakcie (zapewne z racji głębokich wykopów) doszło do naruszenia konstrukcji sąsiedniego budynku. Przed zawaleniem ocaliły to stalowe ściągi spinające gmach ZDZ na każdym piętrze. Ratusz rozważał nawet możliwość dochodzenia odszkodowania, ostatecznie w 2015 roku budynek za 930 tys. zł od miasta odkupił Sąd Okręgowy w Koszalinie.

Z przeznaczeniem na powiększenie szczecineckiego sądu – m.in. na przeniesienie do jednej lokalizacji wydziałów cywilnego i rodzinnego, które nadal mieszczą się w małej kamieniczce przy ulicy Jasnej. Sęk w tym, że lata mijały i nic w sprawie się nie działo. Budynek po ZDZ niszczał, do tego stopnia, że jego elewację trzeba było zasłonić siatką, bo na przechodniów sypał się tynk. Jest jednak szansa, że to się w końcu zmieni.

Prezes Sądu Rejonowego w Szczecinku Andrzej Pisarczyk mówił nam, że rozbiórka wynika z ekspertyzy stanu budynku i względów bezpieczeństwa. Plan jest taki, aby w to miejsce zbudować nowy gmach, zewnętrznie zbliżony do pierwowzoru, a wewnątrz przystosowany do potrzeb sądu. To jednak bliżej niesprecyzowana przyszłość.
Potrzeby szczecineckiego Sądu Rejonowego nie zmieniły się bowiem od lat. Mimo oddania do użytku nowoczesnego skrzydła połączonego z XIX-wiecznym gmachem sądowym część wydziałów nadal pracuje we wspomnianej kamieniczce przy Jasnej. A to rodzi różnego rodzaju komplikacje organizacyjne.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto