MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny ZDZ w Szczecinku do zburzenia. Sąd ma plany z tą działką [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
ZDZ (po lewej) w trakcie budowy nowej części sądu
ZDZ (po lewej) w trakcie budowy nowej części sądu Rajmund Wełnic
Stylowa kamienica zniknie z centrum Szczecinka. Sąd wybiera wykonawcę rozbiórki budynku po dawnym Zakładzie Doskonalenia Zawodowego przy ulicy Bohaterów Warszawy.

W szczecineckim Sądzie Rejonowym otwarto dziś (28 lipca) oferty na dokonanie rozbiórki gmachu dawnego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Jak już informowaliśmy w styczniu, sąd przymierza się do tego, bo stan techniczny odkupionego od miasta budynku jest fatalny. Do przetargu stanęły cztery firmy – rozpiętość cen jest duża: od 1,783 mln zł do 600 tys. zł. Najtańsza jest oferta włocławskiej firmy Dźwigar.

Teraz oferty będą sprawdzone pod względem merytorycznym i zostanie wybrana najkorzystniejsza. Prace powinny się zacząć i skończyć jeszcze w tym roku.

Chodzi o budynek dawnego ZDZ przy ulicy Bohaterów Warszawy – między nowym sądem a pocztą. Przez lata odbywało się tu kształcenie i nauka różnych zawodów, ostatecznie ZDZ się stąd wyprowadził, a nieruchomość przejęło miasto. W międzyczasie ruszyła budowa nowej części Sądu Rejonowego – to w jej trakcie (zapewne z racji głębokich wykopów) doszło do naruszenia konstrukcji sąsiedniego budynku. Przed zawaleniem ocaliły to stalowe ściągi spinające gmach ZDZ na każdym piętrze. Ratusz rozważał nawet możliwość dochodzenia odszkodowania, ostatecznie w 2015 roku budynek za 930 tys. zł od miasta odkupił Sąd Okręgowy w Koszalinie.

Z przeznaczeniem na powiększenie szczecineckiego sądu – m.in. na przeniesienie do jednej lokalizacji wydziałów cywilnego i rodzinnego, które nadal mieszczą się w małej kamieniczce przy ulicy Jasnej. Sęk w tym, że lata mijały i nic w sprawie się nie działo. Budynek po ZDZ niszczał, do tego stopnia, że jego elewację trzeba było zasłonić siatką, bo na przechodniów sypał się tynk. Jest jednak szansa, że to się w końcu zmieni.

Prezes Sądu Rejonowego w Szczecinku Andrzej Pisarczyk mówił nam, że do resortu sprawiedliwości poszły pisma wnioskujące o przyznanie funduszy na rozpoczęcie inwestycji. Na razie na pierwszy etap, czyli rozbiórkę. Prezes tłumaczył, że rozbiórka wynika z ekspertyzy stanu budynku i względów bezpieczeństwa. Plan jest taki, aby w to miejsce zbudować nowy gmach, zewnętrznie zbliżony do pierwowzoru, a wewnątrz przystosowany do potrzeb sądu.

Potrzeby szczecineckiego Sądu Rejonowego nie zmieniły się bowiem od lat. Mimo oddania do użytku nowoczesnego skrzydła połączonego z XIX-wiecznym gmachem sądowym część wydziałów nadal pracuje we wspomnianej kamieniczce przy Jasnej. A to rodzi różnego rodzaju komplikacje organizacyjne. Ponadto od niedawna sąd uruchomił ośrodek kuratoryjny, który na razie działa w wynajętych pomieszczeniach w dawnej szkoły budowlanej przy ulicy Artyleryjskie. Po wzniesieniu nowego budynku ośrodek można przenieść do wspólnej z sądem lokalizacji w jednym miejscu.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto