Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Grzmiąca ostrzega mieszkańców przed wilkami. Są coraz bliżej [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 16 lat
Wilki – zwłaszcza na terenach wiejskich i leśnych – stały się już codziennością. Władze gminy Grzmiąca starają się nauczyć mieszkańców, jak zachowywać się w razie spotkania drapieżników.

Samorząd Grzmiącej przekazał mieszkańcom gminy kompedium wiedzy w sprawie zasad postępowania w przypadku spotkania z wilkami oraz działań, których należy unikać, aby ograniczyć zagrożenia ze strony tych zwierząt.

- W ostatnim czasie nie było co prawda ataku na zwierzęta gospodarskie, ale są sygnały od mieszkańców i myśliwych, którzy często wilki widują, nawet wśród zabudowań ludzkich –

mówi wójt Grzmiącej Patryk Makowski.

- Wyciągają do swoich watah psy i co grosza przestają uciekać na widok ludzi. Widać stada po 5-6 sztuk. Znajomy myśliwy miał niebezpieczną sytuację, gdy nie był na ambonie i wilki dosłownie przeszły koło niego.

Samorządowcy postanowili więc nie czekać aż coś się wydarzy i po apelu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wystosowały odpowiednią informację do mieszkańców.

Oto kilka użytecznych rad - nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami, jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach, nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników, jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy.

A co, gdy dojdzie już do spotkania z wilkiem? Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu - to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi. Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
Wójt proszę również o informowanie Urzędu Gminy Grzmiąca o każdym zdarzeniu z udziałem wilka oraz, jeśli to możliwe, przekazywanie na adres e-mail: [email protected] dokumentacji w postaci zdjęć lub nagrań. Informacje te będą bardzo istotne w celu określenia skali zaistniałego problemu oraz podjęcia odpowiednich działań. Telefon do kontaktu: 94 373 68 10 wew. 37.

Leśnicy liczbę wilków na Pomorzu Środkowym szacują w dużym przybliżeniu na 150-250 sztuk. - To dane mocno szacunkowe na podstawie obserwacji, jakie leśnicy przeprowadzają w marcu – mówi Marek Stasiuk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, która obejmuje tereny dawnych województw koszalińskiego i słupskiego. Od razu jednak zastrzega, że błąd pomiarowy może być duży. - Wynika to z natury wilków, bo część wilczych watah bytuje na określony, ale dużym terytorium, inne się przemieszczają na wielkie odległości, więc może być tak, że policzymy te same zwierzęta dwa razy, a może i więcej, jeżeli pojawią się w innym nadleśnictwie – dodaje rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto