Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy browar w Szczecinku. Szyld nie pozostawia wątpliwości [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak szyld pojawił się na dawnym spichlerzu
Tak szyld pojawił się na dawnym spichlerzu Rajmund Wełnic
Ostatnia prosta przed uruchomieniem browaru w Szczecinku. Na zabytkowym spichlerzu pojawił się stylowy szyld.

To już ostatnie przygotowania przed otwarciem browaru restauracyjnego, jaki powstał w zabytkowych wnętrzach dawnego spichlerza nad szczecinecką rzeczką Niezdobną. Na szczycie szachulcowego budynku pojawił się - w miejsce poniemieckiego jeszcze napisu Carl Wetzel (całkiem niedawno zresztą odrestaurowanego) – szyld z miedzianych liter Browar Szczecinek i herb. Nieoficjalnie lokal ma być otwarty jeszcze w sierpniu.

O przemianie zabytku nad rzeczką Niezdobną w Szczecinku już pisaliśmy. Dziś widać, jak kompleks dawnych magazynów i spichlerz zmienił swoje oblicze. O ile sam spichlerz ze swoją ścianą z muru pruskiego na zewnątrz wielkiej metamorfozy nie przeszedł, o tyle sąsiednie budynki i owszem. W sąsiednich budynkach znajdzie się część hotelowa z kawiarnią, pomieszczeniami biurowymi i gastronomicznym. Została także wykonana nadbudowa, powstało 6 apartamentów. W sumie jest tu około 3,2 tysięcy metrów powierzchni użytkowej.

Prawdziwa rewolucja odbyła się jednak wewnątrz spichlerza, gdzie powstała kilkupoziomowa restauracja z browarem. Na ścianie szachulcowego budynku pojawił się już szyld zdradzający, że w browarze restauracyjnym warzone będzie piwo Wizbeer. Powstawać ma kilka gatunków – piwa w typie lager i pils, piwo pszeniczne i ciemne. Ze strony internetowej dowiedzieć się możemy, że browar będzie nawiązywał do wielowiekowej tradycji szczecineckiego browarnictwa. Młyna książęcego i browaru i rodzinny receptur z końca XIX wieku. To zaś oznacza, że po likwidacji szczecineckiego browaru w latach 70., w mieście ponownie warzone będzie piwo.

Budynek z czerwonej cegły z muru pruskiego i sąsiedni obiekt przy ulicy Strażackiej nad samą Niezdobną to jeden z najbardziej malowniczych i rozpoznawalnych zakątków Szczecinka. Mieścił się tu m.in. skład meblowy Carla Wetzla. Spichlerz z drugiej połowy XIX wieku został pieczołowicie odrestaurowany w latach 80. ubiegłego stulecia z zachowaniem zewnętrznych ścian szachulcowych. Wnętrza jednak kompletnie przebudowano – mieściła się tam sala gimnastyczna. Udało się tym samym ocalić jeden z niewielu już w mieście obiektów szachulcowych. Przez lata obiekt służył rehabilitacji pracowników Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów Słowianka. Potem – w ramach rozliczeń za wykonane prace – stał się własnością firmy Dalbet Janusza Paszkiewicza. Szczecinecki budowlaniec miał plany, aby także urządzić tu lofftowe mieszkania. Ostatecznie jednak nic z tego nie wyszło i zdecydował się na sprzedaż.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto