Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy ryś wypuszczony do lasu koło Szczecinka [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
To nie ryś Diego, ale rysica z okolic Złocieńca
To nie ryś Diego, ale rysica z okolic Złocieńca Andrzej Bejger/Nadleśnictwo Złocieniec
Na terenie szczecineckiego Nadleśnictwa Czarnobór wypuszczono na wolność rysia Diego.

Trzyletniego samca rysia o imieniu Diego wypuszczono do lasu w Nadleśnictwie Czaronobór w Szczecinku. Dokładana lokalizacja ze względów bezpieczeństwa zwierzęcia nie jest podawana, ale to naprawdę blisko Szczecinka, choć czarnoborskie nadleśnictwo jest rozległe.

To pierwszy taki przypadek w rejonie Szczecinka, do tej pory program reintrodukcji rysia na Pomorzu Zachodnim prowadzony był raczej w zachodniej i środkowej części regionu – najdalej do tej pory w okolicach poligonu drawskiego. Nie znaczy to, że rysie nie przemieszczały się dalej na wschód - w pobliże Szczecinka czy nawet Czarnego. Bo tutaj widywano także tego drapieżnika, ale raczej były to wędrówki w poszukiwaniu nowego terytorium. Rysie pojawiały się i znikały, jako goście.

Teraz jest szansa, że Diego tutaj się zadomowi, założy rodzinę i doczeka się młodych. - Mamy nadzieję, że mu się u nas spodoba – witają go szczecineccy leśnicy.

Na razie jednak zanosi się, że wróci bardziej w zachodnią część regionu. - Diego już żył tam na wolności, ale musieliśmy go odłowić jesienią zeszłego roku, bo zachorował na świerzb i trzeba go było wyleczyć - mówi Marcin Grzegorzek z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

- Przyrodnicy wiedzą, że jest jedna kotka w pobliżu Czaplinka, więc jest szansa, że kocur ja znajdzie i tutaj będzie jego nowe terytorium - mówi Sławomir Cichoń, nadleśniczy z Czarnoboru. - Co więcej, za kilka tygodni jesteśmy z ZTP umówieni na wypuszczenie kolejnego rysia.

Założenie jest takie, aby ryś znalazł sobie partnerkę i rozmnażał się na wolności. Prawie wszystkie rysie – a jest ich już kilkadziesiąt - wypuszczone do tej pory na wolność zresztą mają się znakomicie (każdy ma obrożę pozwalającą na lokalizację) i świetnie dają sobie radę.

Nie pomylimy go z dzikim kotem, nie tylko z uwagi na charakterystyczne „pędzelki” na uszach. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała do 110  centymetrów, ogona do 23  cm. Ważą nawet 30  kilogramów i więcej. Rysie do programu reintrodukcji prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze pochodzą z niewoli, najczęściej z ogrodów zoologicznych. Zwierzęta unikają kontaktu z ludźmi, ale też nie rzucają się do panicznej ucieczki, gdy na człowieka przypadkiem się natkną. Nasza mozaika leśno-rolnicza, z niezbyt intensywnym rolnictwem, jest dla ich najlepsza.

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) w północno-zachodniej Polsce nie występował od dekad, nie było do niedawna leśnika i myśliwego, który widziałby to zwierzę na wolności. Na początku tej dekady w Polsce żyło niespełna 300 rysi. Rysie są objęte całkowitą ochroną. Są drapieżnikami, polują głównie w nocy i poza okresem godowym prowadzą samotniczy tryb życia. Ich łupem padają sarny i młode, ale też drobne drapieżniki – lisy, kuny, jenoty. Nie pogardzą gryzoniami i ptactwem. To dokonali łowcy, mają świetny słuch i wzrok, a do ofiar potrafią się skradać bezszelestnie. Rysie potrafią skoczyć nawet dwa metry do góry i schwycić odlatującego ptaka. Oczywiście świetnie wspinają się po drzewach.

Projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Realizuje go ZTP z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu przy wsparciu WWP Polska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto