Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siostry Niepokalanki ze Szczecinka docenione. Ważne wyróżnienie [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Od roku 2018 siostry prowadzą okno życia
Od roku 2018 siostry prowadzą okno życia Rajmund Wełnic
Szczecinecki klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wyróżniono nagrodą Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana im. ksiądz doktora Bolesława Domańskiego.

Ta wiadomość ucieszy nie tylko zakonnice, ale wszystkich mieszkańców Szczecinka, którzy zżyli się z bez mała 80-letnią obecnością sióstr Niepokalanek nad Trzesieckiem. I właśnie za integrowanie lokalnej polskiej społeczności, którą burzliwe dzieje rzuciły po 1945 roku do Szczecinka kapituła nagrody Civitas Christiana doceniła siostry tegorocznym wyróżnieniem, któremu patronuje ksiądz Bolesław Domański, założyciel Związku Polaków w Niemczech w roku 1932 (kojarzonego powszechnie z symbole Rodła). Za „dobro świadczone ubogim, samotnym, chorym i dzieciom, które było zawsze ich znakiem rozpoznawczym” - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Szczecinie, 6 kwietnia, podczas gali na Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego,

Siostry Niepokalanki były jednymi z pierwszych pionierek Szczecinka. Oficjalnie zamieszkały tu 10 października 1945 roku, gdy Państwowy Urząd Repatriacyjny przekazał im willę przy ulicy Kościuszki 30. Klasztor działa w niej do dziś. Była to rekompensata za klasztory utracone przez Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek po wojnie na Kresach.

Pierwszą przełożoną Niepokalanek została siostra Krysta Szembek, prawnuczka Aleksandra Fredry. Wszechstronnie wykształcona z zakresu archeologii i etnografii. Zakonnice z miejsca rozpoczęły pracę charytatywną, wychowawczą i edukacyjną ucząc nie tylko religii. Dość powiedzieć, że siostra Krysta uczyła historii nawet milicjantów i ubeków na kursach dla tych formacji. Prowadziły przedszkole.

Wkrótce jednak władze komunistyczne zabroniły tego siostrom, a naukę religii wyrugowano ze szkół. Niepokalanki prowadziły więc katechezę z swoim, zawsze otwartym dla wszystkich domu oraz z parafii Mariackiej w Szczecinku. A także w domach prywatnych i parafiach w okolicach Szczecinka. Uczyły także dziewczęta w ramach Szkoleniowego Ośrodka Katechetycznego.

Po przywróceniu nauki religii szczecineckie Niepokalanki wróciły do szkół. Prowadzą Oazę dla dzieci i młodzieży i Tabor dla dorosłych oraz świetlicę i działalność charytatywną w ramach Caritas oraz okno życia. Przez 79 lat szczecineckiego klasztoru przez jego mury przewinęło się 103 siostry, którym przewodniczyło 18 przełożonych – aktualnie siostra Macieja. Obecnie w Szczecinku są tylko zakonnice, co jest powodem decyzji o wyprowadzce sióstr, ale – choć zapadła ona kilka lat temu – działają do dziś z powodów problemów ze znalezieniem nowego gospodarza klasztoru. Mimo to niedawno siostry oddały do użytku powiększoną i zmodernizowaną świetlicę.

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – bo tak brzmi pełna nazwa - zostało założone w roku 1857 w Rzymie i kilka lat później przeniesione do Polskie. Domem macierzystym zakonu był Jazłowiec na obecnej Ukrainie, dziś dom generalny jest w Szymanowie koło Niepokalanowa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto