Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dziś prezentuje się fabryka słodyczy Słowianka w Szczecinku. Kiedyś tętniło tu życie

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 16 lat
Odwiedziliśmy dawną szczecinecką fabrykę słodyczy Słowianka przy ulicy Kościuszki. To był smutny spacer, ale przyszłość przed obiektem rysuje się w jaśniejszych barwach.

Dzięki uprzejmości nowego właściciela dawnej fabryki Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów Słowianka ze Szczecinka mieliśmy okazję zobaczyć, co dziś zostało w gmaszysku przy ulicy Kościuszki. Firma zbankrutowała w roku 2017, ale już dwa lata wcześniej przeniesiono stąd produkcję do nowego zakładu. Po ogłoszeniu upadłości dopiero całkiem niedawno ta część majątku została sprzedana przez syndyka, a kupił ją chojnicki developer Urbaniak Inwestycje.

CZYTAJ TEŻ:

I teraz stara się uporządkować wnętrza dawnej fabryki, które niestety zostały już mocno naruszone, także przez szabrowników. Ale jeszcze dziś widać, jak zakład funkcjonował, a – poza pracownikami Słowianki – mało kto miał okazję to zobaczyć. Trzeba przyznać, że spółdzielcy, którzy wprowadzili się tu w roku 1959 byli niezwykle pomysłowi w dostosowaniu zabytkowego obiektu – kiedyś kinoteatru z restauracją – do celów przemysłowych. Np. wzdłuż całego budynku od strony ulicy Kościuszki poprowadzono taśmociąg – przebijając się przez kilka pomieszczeń, w tym szatnię - transportujący gotowe produkty do pakowania. W fabryce wykorzystany jest każdy metr powierzchni, widać liczne udoskonalenia i wynalazki „złotych rączek”. W dobrym stanie jest np. zadaszenie dziedzińca.

- Fabryka niemal do końca działalności w tej lokalizacji była modernizowana, aby spełnić nowe unijne wymogi dotyczące higieny jak np. HACAP –

wspomina jeden z pracowników CSI Słowianka.

- Np. trzeba było zlikwidować na produkcji wszelkie kąty proste i zakamarki na łączeniu ścian i podłóg robiąc zaokrąglenia, aby łatwiej utrzymać je w czystości.

NOWE ŻYCIE STAREJ SŁOWIANKI

Zasadnicza część Słowianki mieściła się zabytkowych budynkach, ale wokół powstały liczne dobudówki – magazyny, chłodnie, portiernia. One znikną, bo nowy właściciel ma plany związane z nieruchomością. Najstarsza część fabryki jednak zostanie. - Obecnie trwają uzgodnienia z konserwatorem zabytków, jak ma wyglądać zagospodarowanie tej nieruchomości – prezes firmy Józef Urbaniak powiedział nam, że zabytkowy obiekt nie będzie zburzony. Nowe przeznaczenie budynków wymagać będzie również zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, bo nadal – oczywiście na papierze - są one obiektami przemysłowymi.

CO TU BYŁO PRZED SŁOWIANKĄ?

CSI Słowianka założyli w roku 1954 weterani II wojny światowej. Początki działalności firmy były bardzo trudne, głównie ze względów lokalowych. Dopiero w 1959 roku firma przeniosła się do nowo zaadoptowanego budynku przy ulicy Kościuszki rozpoczynając produkcję słodyczy. Gmach przy Kościuszki to bowiem dawne kino i restauracja z połowy XIX. Początkowo należał on do Theodora Hense, mieściła się tu restauracja. Było też kino i sala balowa. Już w 1905 roku w przewodniku turystycznym obiekt był nazywany „kasyno Henses”. Zachowało się zdjęcie wnętrza kasyna Henses’a. Sala ze sceną, krzesła ze stolikami i wizerunki Mozarta i Schillera świadczą, że odbywały się tu imprezy, bale, koncerty i spektakle. W okresie międzywojennym działało tu także jedno z trzech szczecineckich kin.

Budynek wniesiono pod koniec XIX wieku, później – już w okresie międzywojennym - dobudowano skrzydło od strony zachodniej. Jego właścicielem był początkowo wspomniany Theodor Hense, dyrygent. Potem nieruchomość przechodziła przez kilka rąk, by w roku 1924 ostatecznie trafić do Ernsta Bauera.

Sala kinowa Kammer-Lichtspiele, bo taką nazwę nosiło kino w budynku Gesellschaftshaus Hense, początkowo miała 252 miejsca, a od roku 1937 roku już 277. W roku 1928 przy nazwie kina pojawił się dopisek „und Freilichttheater”, co mogło by sugerować, że w pobliżu działała jakaś scena letnia lub amfiteatr. W czasach kina niemego projekcjom towarzyszyła muzyka, grana na żywo przez kilkuosobową orkiestrę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto