Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzesiecko i Niezdobna występują z brzegów. Liczne podtopienia [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Łabędź na zalanej promenadzie nad Trzesieckiem koło Tajwanu
Łabędź na zalanej promenadzie nad Trzesieckiem koło Tajwanu Rajmund Wełnic
Wyjątkowo wysoki poziom wód w szczecineckich jeziorach i rzeczce. Wody podskórne zalewają piwnice.

Końcówka zimy w Szczecinku i okolicach upływa pod znakiem obfitych opadów śniegu i deszczu. Do tego dochodzi woda z roztopów, które rozpoczęły się z końcem stycznia (z pierwsze śniegi spadły tej zimy wyjątkowo wcześnie, bo już w listopadzie, gdy też zaczęły się mrozy).

Efekt? Wyjątkowo wysoki poziom wód w szczecineckim Trzesiecku zasilanym kilkoma ciekami wodnymi zbierającymi wodę z okolic miasta. Do tego dochodzi to co zbiera miejska sieć deszczowa i woda z roztopionego lodu. Miejscami akwen występuje z brzegów zalewając nadjeziorne bulwary, jak np. koło pubu irlandzkiego i Tajwanu. Zalane są spore połacie parku, gdzie podniósł się poziom wód podskórnych.

I to wszystko przy maksymalnie podniesionych wrotach jazu regulującego poziom odpływu z Trzesiecka przez Niezdobną do jeziora Wielimie. W szczecineckiej rzeczce nurt jest wartki niemal jak w górskim strumieniu, co nie zdarza się często, bo Niezdobna zwykle przypomina leniwy i płytki ciek. Tym razem woda wylewa się poza betonowe koryto rzeczki. Powódź nam nie grozi, ale lokalne podtopienia i owszem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne - na rzekach w regionie Szczecinka (na północ i na południe) obowiązują ostrzeżenia 2 i 3 stopnia. To drugie oznacza, że przekroczone są stany alarmowe w rzekach. Najgorzej jest w zlewni rzeki Gwdy.

Mamy także sygnały o licznych zalaniach niżej położonych terenów miasta. Rozlewiska tworzą się na ogrodach działowych. Mieszkańcy ulicy Koszalińskiej alarmują, że pod raz pierwszy od przynajmniej kilkudziesięciu lat zalało im piwnice.

Szkód wielkich na razie nie ma. Miejmy nadzieję, że część tej wody uzupełni ubytki wód gruntowych i powierzchniowych, bo skutki trwającej wiele dekad suszy hydrologicznej widzimy po znikających zbiornikach wodnych i cofającej się niemal wszędzie linii brzegowej jezior Pojezierza Drawskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto