Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Tadeusz Błaszczak ze Szczecinka, społecznik, nestor i szef diabetyków

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Śp. Tadeusz Błaszczak
Śp. Tadeusz Błaszczak Rajmund Wełnic
W niedzielę (18 kwietnia) zmarł Tadeusz Błaszczak, jedna z najbardziej znanych osobistości Szczecinka, prezes oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Smutną informację przekazała nam Beata Adler-Klusaczyk, działaczka PCK w Szczecinku. Tadeusz Błaszczak miał 87 lat. Mieszkańcy Szczecinka doskonale znali go jako wolontariusza, szefa oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Pan Tadeusz Błaszczak urodził się w Kowlu na Wołyniu. Pochodził z rodziny wielodzietnej. Ojciec Jan był kolejarzem, zaś matka Aniela była gospodynią domową. Wychował się w rodzinie o głębokich przekonaniach patriotycznych. Jego ojciec i wuj od początku powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej walczyli w jej szeregach, a mały Tadeusz jako członek rodziny uczestniczył w różnych jej działaniach. Po wojnie wraz z rodziną przyjechał na Ziemie Odzyskane, do Szczecinka. Tutaj ukończył gimnazjum, rozpoczął swoją pracę zawodową, a także założył rodzinę.

Pan Tadeusz mimo niełatwego życia (pochował wszystkie swoje dzieci, trzech synów) zawsze był człowiekiem głębokiej wiary i przywiązania do tradycji. Swoje życie zawodowe związał najpierw z Miejską Radą Narodową, następnie z PKP (pracował jako kierownik pociągu), a także z fabryką Płyt Wiórowych w Szczecinku.

W życiu Pan Tadeusz miał kilka bardzo intersujących pasji: oddawał się kolekcjonerstwu, prowadził sklep zoologiczny, działał w klubie filmowym „Kontrapunkt”, a nawet bywał statystą w filmach. W swoim życiu zawodowym i prywatnym zawsze pamiętał o tym, że jest chrześcijaninem i Polakiem. Tym ostatnim wyzwaniom poświęcił życie. Swoje chrześcijaństwo pojmuje jako zadanie służenia bliźniemu, co czyni służąc człowiekowi choremu.

Sam będąc chorym na cukrzycę wiedział, jak niebezpieczna i niszczycielska dla organizmu człowieka jest ta choroba i dlatego postanowił pomagać innym poprzez różnego typu działania. Najpierw włączył się w działalność Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ówczesnego koła - początkowo jako członek stowarzyszenia (1994 r.), a następnie od roku 1996 zasiadał w jego Zarządzie jako wiceprezes, by ostatecznie od roku 1998 pełnić aż do dnia dzisiejszego funkcję Prezesa Zarządu Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Szczecinku. W czasie pełnienia tej funkcji zakładał na terenie Szczecinka i okolicy tzw. kluby wczesnego wykrywania cukrzycy (Biały Bór, Borne Sulinowo, Parsęcko, Dziki i punkty w Szczecinku).

Organizował akcje tzw. białych sobót lub białych niedziel, których celem było rozpowszechnianie wiedzy na temat cukrzycy. Pod jego kierunkiem każdego roku w Szczecinku są organizowane Powiatowe Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, przy czym dwukrotnie w ostatnich latach były organizowane Wojewódzkie Obchody. Tradycyjnie co roku są organizowane spotkania dla seniorów Stowarzyszenia PSD. W latach 2006 -2014 zorganizował punkt przekazywania żywności dla najuboższych członków Stowarzyszenia. W siedzibie powiatowego oddziału stowarzyszenia można otrzymać materiały na temat cukrzycy, a w każdą środę zbadać poziom cukru we krwi. Zarząd Powiatowy PSD pomaga chorym w nabyciu niezbędnych urządzeń do pomiaru cukru (glukometr, paski).

Pan Tadeusz Błaszczak był pomysłodawcą wybudowania stacji św. Łukasza , patrona diabetyków na terenie Szczecineckiej Kalwarii przy kościele pw. Św. Rozalii w Szczecinku. Poświęcenie stacji miało miejsce w 2004 r. To dzięki staraniom Pana Tadeusza wszystkie uroczystości diabetyków rozpoczynają się od Mszy św., a w czerwcu każdego roku cukrzycy ze Szczecinka nawiedzają Licheńskie i Jasnogórskie Sanktuarium Matki Bożej. W ciągu ostatnich lat zwiększyła się znacznie liczba członków Stowarzyszenia w Szczecinku (w chwili powstania było ich około 30., dziś jest 300.). Wynika to nie tylko ze wzrastającej liczby zachorowań na cukrzycę, ale także z działalności Stowarzyszenia, które pod kierunkiem Pana Tadeusza Błaszczaka nie tylko spełnia oczekiwania chorych, ale także jest atrakcyjne pod względem atmosfery i wręcz rodzinnego klimatu. Dzięki Stowarzyszeniu ludzie chorzy znajdują miejsce, w którym otrzymują fachową pomoc, wskazówki do walki z chorobą, wsparcie, a przede wszystkim wyzbywają się poczucia wyalienowania.

Pan Tadeusz Błaszczak nie tylko pamiętał o chorych, cierpiących, ale jako syn żołnierza Armii Krajowej swoją postawą propagował patriotyzm i pamięć o tych, którzy poświecili życie dla ojczyzny. Pan Tadeusz był członkiem Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Koszalinie, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa. Z jego inicjatywy i przy jego pomocy został ufundowany w Szczecinku obelisk płk. Kazimierza Bąbińskiego.

O tym jak ważną rolę odgrywał Pan Tadeusz Błaszczak w lokalnym środowisku świadczą jego liczne odznaczenia. Za swoją działalność na rzecz miasta otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Miasta Szczecinka”. Kolejny raz został dostrzeżony przez władze miasta w roku 2010 i uhonorowany tytułem „Wolontariusza Roku”. Jego ofiarna praca, poświęcenie i zaangażowanie na rzecz ludzi chorych zostało także docenione przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, które wielokrotnie odznaczało Pana Tadeusza wieloma odznakami i dyplomami. Do najważniejszych należą: otrzymana w 2010 r. prestiżowa nagroda - „Kryształowy Koliber”. W 2011 r. otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi dla zasłużonych na rzecz województwa. Natomiast w 2005 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W 2017 roku został laureatem nagrody im. ks. kard. nom. Ignacego Jeża "Radość płynie z nadziei".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto