Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czynszowe długi w szczecineckiej "komunalce". Niektóre mają ponad 30 lat

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Z ostatnich latach skuteczność windykacji w ZGM rośnie
Z ostatnich latach skuteczność windykacji w ZGM rośnie Rajmund Wełnic
Na dziś lokatorzy zasobów zarządzanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Szczecinku na koniec roku 2023 byli mu winni około 8,2 mln złotych z tytułu długów czynszowych z odsetkami.

Zdecydowana większość tej kwoty powstała w latach 1990-2006. Za ponad połowę tej kwoty odpowiada zaledwie 66 dłużników, których zobowiązania powstały jeszcze w zeszłym stuleciu. - 30 lat temu ze ściągalnością zaległości było tragicznie, 20 lat temu słabo – tak Łukasz Sękulski, kierownik działu windykacji i rozliczeń mediów ZGM Szczecinek, tłumaczy dużą kwotę zadłużeń lokatorów. Dodajmy od razu, że realne szanse na ich ściągnięcie są coraz mniejsza, ale ZGM ponawia wezwania do zapłaty, aby należności się nie przedawniły. - Jestem przeciwnikiem wyksięgowywania zadłużeń, choć wielu zarządców tak robi, ale staramy się je cały czas ściągać.

Nasz rozmówca dodaje, że skuteczność windykacji w szczecineckiej „komunalce” sukcesywnie rośnie. Co ciekawe w ostatnich dwóch latach udało się zmniejszyć zadłużenie o około 700 tys. zł. Długi najemców zalegających dłużej niż trzy miesiące na koniec roku 2023 wynosiła 3,71 procent: z 1752 lokali zaledwie 63 miało większe zaległości. - Polityka windykacyjna spółki opiera się na szybkiej reakcji, dialogu z dłużnikiem np. w kwestii rozłożenie długu na raty, a w przypadku braku pozytywnej reakcji dłużnika na polubowne wezwania do rozwiązania problemu ZGM stosuje wszelkie prawem dopuszczalne metody odzyskiwania zaległości, czyli postępowanie sądowe, czy komornika, aż do ściągnięcia zaległości – informuje Łukasz Sękulski.

Co roku ZGM zbiera z czynszów kilkanaście milinów złotych, w roku 2022 kwota ta zbliżyła się do 15 mln zł. Jeszcze w roku 2012 deficyt wyniósł ponad milion, by już w roku 2021 spaść do poziomu niespełna 93 tys. zł. - Natomiast w 2022 r. po raz pierwszy w historii spółki suma rocznych wpłat użytkowników lokali przerosła roczny przypis, co jest związane ze spłatami zaległości z lat poprzednich jak i z przewagą rozliczeń mediów z nadpłatą – dodaje Łukasz Sękulski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto