Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepokalanki. Najstarszy zakon w Szczecinku obchodzi rocznicę [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Nabożeństwo dziękczynne w klasztorze Sióstr Niepokalanek
Nabożeństwo dziękczynne w klasztorze Sióstr Niepokalanek Rajmund Wełnic
Siostry Niepokalanki świętują 75-rocznicę obecności w Szczecinku.

Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo dziękczynne z udziałem biskupa pomocniczego Krzysztofa Włodarczyka, wiernych i sióstr Niepokalanek, także z innych klasztorów.

Dokładnie 75 lat temu 10 października 1945 roku siostry Niepokalanki zamieszkały w willi przy ulicy Kościuszki 30 przekazanej im przez Państwowy Urząd Repatriacyjny. Klasztor działa w niej do dziś. Była to rekompensata za klasztory utracone prez Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek po wojnie na Kresach. Tak rozpoczęła się jedna z ciekawszych historii powojennego Szczecinka.

Pierwszą przełożoną Niepokalanek została siostra Krysta Szembek, prawnuczka Aleksandra Fredry. Wszechstronnie wykształcona z zakresu archeologii i etnografii. Zakonnice z miejsca rozpoczęły pracę charytatywną, wychowawczą i edukacyjną ucząc nie tylko religii. Dość powiedzieć, że siostra Krysta uczyła historii nawet milicjantów i ubeków na kursach dla tych formacji. Prowadziły przedszkole.

Wkrótce jednak władze komunistyczne zabroniły tego siostrom, a naukę religii wyrugowano ze szkół.
Niepokalanki prowadziły więc katechezę z swoim, zawsze otwartym dla wszystkich domu oraz z parafii Mariackiej w Szczecinku. A także w domach prywatnych i parafiach w okolicach Szczecinka. Uczyły także dziewczęta w ramach Szkoleniowego Ośrodka Katechetycznego.

CZYTAJ TEŻ:

Po przywróceniu nauki religii szczecineckie Niepokalanki wróciły do szkół – dziś są w przedszkolach i SP 4. Prowadzą Oazę dla dzieci i młodzieży i Tabor dla dorosłych oraz świetlicę i działalność charytatywną w ramach Caritas.

Przez 75 lat szczecineckiego klasztoru przez jego mury przewinęło się 103 siostry, którym przewodniczyło 18 przełożonych – aktualnie siostra Macieja. Obecnie w Szczecinku jest sześć zakonnic.

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – bo tak brzmi pełna nazwa - zostało założone w roku 1857 w Rzymie i kilka lat później przeniesione do Polskie. Domem macierzystym zakonu był Jazłowiec na obecnej Ukrainie, dziś dom generalny jest w Szymanowie koło Niepokalanowa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto