MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła książka o szczecineckim gimnazjum niezwykłej osoby [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Edward Sołtys podczas ostatniej wizyty w Szczecinku na tle obecnej siedziby LO
Edward Sołtys podczas ostatniej wizyty w Szczecinku na tle obecnej siedziby LO archiwum rodzinne
Książka poświęcona dziejom Gimnazjum księżnej Jadwigi w Szczecinku trafiła właśnie do rąk czytelników. Ta publikacja jest wyjątkowa, także za sprawą autora Edwarda Sołtysa, niezwykle ciekawej osobistości.

Zaczniemy nietypowo, bo właśnie od prezentacji autora książki „Dzieje Gimnazjum księżnej Jadwigi w Szczecinku 1640-1945”, czyli Edwardzie Sołtysie. To rodowity mieszkaniec Szczecinka, choć od lat przebywający na emigracji w Kanadzie. Mieszkańcy Szczecinka pamiętają zapewne jego zmarłego niedawno brata, Henryka, nauczyciela w szczecineckich szkołach.

Edward Sołtys urodził się w Szczecinku w roku 1947, ukończył miejscowe liceum będące spadkobiercą tytułowego gimnazjum. W młodości z powodzeniem uprawiał boks, zdobywając brąz mistrzostw Polski juniorów. Ukończył socjologię i w połowie lat 70. rozpoczął karierę naukową na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie się doktoryzował. Już wtedy z uwagi na swoją działalność był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a za czasów pierwszej Solidarności zakłada organizację związkową na uczelni stając na czele jednego z kół. Po wprowadzeniu stanu wojennego spotkały go represje i relegacja z UŁ, po czym był zmuszony – jak wielu opozycjonistów – podjąć pracę fizyczną, w jego wypadku w ciepłownictwie na Śląsku.

Wkrótce jednak Edward Sołtys wrócił do pracy naukowej, tym razem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i dalej angażował się w działalność podziemnej Solidarności drukując, kolportując i pisząc teksty do prasy konspiracyjnej. Za tę działalność został w roku 1985 aresztowany i skazany na rok więzienia. Po wyjściu na wolność z rodzina wyemigrował do Kanady. W latach 1995-2010 był dyrektorem Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego w Toronto, udziela się także w działalności organizacji polonijnych. Autor wielu prac naukowych z zakresu socjologii, odznaczony za swoją działalność opozycyjną. Szczecinek jednak do dziś pozostaje w sercu pana Edwarda, który z obczyzny śledzi wydarzenia w rodzinnym mieście, odwiedza je, gdy tylko może i czego dowodem jest niniejsza książka.

Tytuł - „Dzieje Gimnazjum księżnej Jadwigi 1640-1945” - mówi wszystko. To kompedium wiedzy o jednej z najstarszych szkół na Pomorzu Zachodnim, oparte w dużej mierze o dotychczasowe ustalenia niemieckich autorów. Jest w nich jednak sporo luk, które Edward Sołtys wypełnił, często – co sam przyznaje – uruchamiając dedukcję. O ile interesujący się historią Szczecinka pobieżnie wiedzą, kto i kiedy mniej więcej gimnazjum założył, jak wielkim dobrodziejem była dla niego księżna Jadwiga Brunszwicka, to to co działo się ze szkołą przez następne kilkaset lat już niekoniecznie. A przecież różne były koleje jej losu, były momenty upadku, były chwile chwały. Autor opisuje po kolei następujące po sobie epoki w szkolnictwie szczecineckim, siedziby gimnazjum, a przede wszystkim najsłynniejszych absolwentów, którzy – chcąc nie chcąc – robili kariery w Prusach i zjednoczonych Niemczech, przyczyniając się m.in. do tego, że na ponad 120 lat zniknęła polska państwowość.

Książka jest dostępna w księgarni AntykWariat na szczecineckim deptaku i w Informacji Turystycznej pod drugiej stronie ulicy.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto